Nowy numer 48/2020 Archiwum

Przez Twój krzyż

"Jest taka noc, gdy czuwając przy Twoim grobie, najbardziej jesteśmy Kościołem" - recytował podczas koncertu Mariusz Pyrka.

W kościele farnym w Radomiu odbył się wielkopostny Koncert Pasyjny Chóru Akademickiego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Dyrygowała Agnieszka Kobierska. W trakcie koncertu M. Pyrka czytał poezję pasyjną oraz wybrane fragmenty Ewangelii. Koncert nosił tytuł „Przez Twój krzyż”.

Chór Akademicki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego powstał w listopadzie 1999 roku. Jego członkowie to studenci UTH i innych radomskich uczelni oraz uczniowie szkół średnich. Chór ma w repertuarze utwory religijne i świeckie, od średniowiecza do współczesności.

Zespół jest laureatem wielu konkursów i festiwali. W ramach współpracy z Fundacją im. Mikołaja z Radomia chór dawał koncerty na Letnim Festiwalu Muzycznym w Kalwarii Zebrzydowskiej i na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko. Na zaproszenie Fundacji "Ars Antiqua Radomiensis" zespół wystąpił na Festiwalu Muzyki Dawnej w Radomiu. W roku 2005 została nagrana i wydana pierwsza płyta Chóru Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego.

Mariusz Pyrka recytował m.in. wybrane fragmenty z dzieł Karola Wojtyły i Romana Brandstaettera   Mariusz Pyrka recytował m.in. wybrane fragmenty z dzieł Karola Wojtyły i Romana Brandstaettera
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Dyrygentką chóru jest Agnieszka Kobierska, absolwentka Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Radomiu w klasie skrzypiec. Studiowała Wychowanie Muzyczne na Uniwersytecie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Ukończyła także Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest czynnym nauczycielem, m.in. w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga, w Gimnazjum Katolickim im. św. Filipa Neri, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Radomiu. Dyrygentką Chóru Politechniki Radomskiej została w kwietniu 2011 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama