Nowy numer 28/2018 Archiwum

Aukcja już w niedzielę

Główna część całej akcji odbędzie się 20 marca o 16.00 w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu przy ul. 25 Czerwca. To tu pisanki będą licytowane i sprzedawane.

„Stwórz Pisankę – Pomóż Dzieciom” to świąteczna akcja charytatywna. Ma dwie odsłony. Pierwsza to malowanie pisanek. Ci, którzy chcieli namalować swoją pisanką spotkali się w Klubie Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia” przy ul. Żeromskiego w Radomiu. Tu powstałe małe dzieła sztuki, będzie można obejrzeć, kupić czy też wylicytować podczas Koncertu Wielkanocnego w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu.

Wśród osób malujących pisanki był historyk Przemysław Bednarczyk. W tej pracy dzielnie pomagała mu córeczka Tosia. – U naszym regionie przenikały się tradycje i kultury, dlatego można znaleźć w naszych, ciągle żywych tradycjach na wsiach elementy charakterystyczne dla Mazowsza, ale i dla Małopolski. Najbardziej jest to widoczne w przypadku potraw wielkanocnych, bo te nasze, lokalne wyróżniały nas zarówno od Mazowsza jak i od Małopolski. Tradycja charakterystyczna dla naszego regionu, w związku z Lanym Poniedziałkiem, to chodzenie po domach i składanie życzeń gospodarzom w zamian za rozmaite podarki. Najczęściej były to jaka. Zbierający przeznaczali je albo na spożycie, albo je sprzedawali już w zwykły dzień targowy – opowiadał o zwyczajach naszego regionu pan Przemysław.

– W akcji charytatywnej „Pomóż dzieciom – Stwórz pisankę” chodzi o zebranie pieniędzy na wypoczynek letni podopiecznych świetlicy Caritas Pallotyńska. Spotykamy się w „Łaźni” na zaproszenie Radosława Witkowskiego, prezydenta Radomia. Zaproszenie otrzymali przedstawiciele różnych środowisk. I rzeczywiście w „Łaźni” spotkały się służby mundurowe, nauczyciele, artyści radomscy, sportowcy, również radomscy politycy. Myślę, że to jest taka wartość dodana do tej imprezy, że przy sąsiednich stołach siedzą politycy z różnych opcji. Niewiele jest takich miejsc w Radomiu, gdzie tak zgodnie można coś tworzyć. Malowanie jest pierwszym etapem. Główna część całej akcji odbędzie się 20 marca o 16.00 w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych. Tu stworzone pisanki będą licytowane i sprzedawane.

  Poseł Marek Suski przy pracy posługiwał się profesjonalnym sprzętem
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Wstęp na koncert jest bezpłatny. Wystąpią radomscy artyści m.in. duet akordeonowy Bartosz Kołsut – wychowanek Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu i Łukasz Brzezina – student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Muzycy mają w swoim repertuarze zarówno utwory klasyczne, jak i rozrywkowe. Na ich koncie jest już wiele sukcesów na festiwalach krajowych i międzynarodowych. Zaśpiewa także Klaudia Kowalik, uczennica Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. Jest laureatką stypendium artystycznego prezydenta Radomia oraz stypendystką "Polish Orphans Charity". Od 2012 roku współpracuje ze Stanem Breckenridgem, amerykańskim muzykiem jazzowym.

  Rodzicom dzielnie pomagały dzieci, tak, jak Tosia Bednarczyk
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
  A pisanek w "Łaźni" przybywało, przybywało, przybywało...
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma