W 18. już edycji konkursu na plastykę zdobniczo-obrzędową powiatu opoczyńskiego udział wzięły 54 twórczynie ludowe. Jego podsumowanie odbyło się w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Do końca kwietnia można tu oglądać pokonkursową wystawę połączoną z eksponatami przypominającymi zwyczaje i obrzędy wielkanocne w regionie opoczyńskim.
Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatkom poprzedziły warsztaty wytwórczości ludowej, które w lutym odbyły się w Miejskim Domu Kultury. W czasie ich trwania uczestnicy przygotowywali swoje prace - pisanki, palmy wielkanocne i tradycyjne opoczyńskie pająki.
- Od lat konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Kilka nowych twórczyń rozpoczęło z nami współpracę, co nas bardzo cieszy, bo nam właśnie o to chodzi, żeby pozyskiwać nowe osoby. Poziom był bardzo wysoki i wyrównany, dlatego przyznaliśmy sporo równorzędnych miejsc. Prace można u nas oglądać do końca kwietnia. Pokonkursową wystawę wzbogaciliśmy o eksponaty z naszego muzeum dotyczące zwyczajów i obrzędów wielkanocnych - mówi Adam Grabowski, dyrektor opoczyńskiego muzeum.
Weronika Gruszecka z Wygnanowa tradycje wykonywania ozdób świątecznych wyniosła z rodzinnego domu. - Pamiętam nie tylko mamę i babcię, jak wykonywały palmy czy pająki, ale nawet moją prababcię. Uczyłam się tego już w dzieciństwie, ale potem, gdy wyszłam za mąż i przybyło obowiązków, musiałam na wiele lat zaprzestać. Jednak to we mnie wciąż siedziało i po jakichś 30 latach wróciłam do prac nad ozdobami ludowymi. U siebie, w Wygnanowie, mam nawet specjalną izbę, którą odwiedzają różni ludzie i do której przychodzą dzieci, by uczyć się wykonywania takich ozdób. Przez to mam nadzieję, że ta sztuka nie zginie - uważa.
Gdy już zostały wręczone nagrody laureatom, wystąpił dziecięco-młodzieżowy zespół Bielowiczanki, któremu przygrywała kapela z Dzielnej.
Maria Barbara Chomicz, przewodnicząca rady powiatu opoczyńskiego, podziękowała twórcom, współorganizatorom i sponsorom. - Jesteśmy zagłębiem kultury ludowej. W niektórych wioskach od wielu pokoleń kultywują ją w rodzinach. Prezentowane tu prace to arcydzieła ludowe, wykonane przepięknie i bardzo precyzyjnie. Na naszym terenie opoczyński folklor jest znany. Szukamy pomysłu, jak promować go na zewnątrz, jak rozsławić te niesamowite dzieła i promować powiat opoczyński właśnie za pomocą ich twórców. Dzisiejszy wspaniały występ zespołu dziecięco-młodzieżowego daje nadzieję, że kultura ludowa wciąż będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie i nie zaniknie - powiedziała.
Organizatorami konkursu byli: powiat opoczyński, Muzeum Regionalne w Opocznie, Miejski Dom Kultury w Opocznie, Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy oraz Bielowickie Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Ludowej.
Organizatorzy poprzez ten konkurs chcą nie tylko zachować ludową tradycję regionu opoczyńskiego, ale też aktywizować miejscowych twórców oraz wyszukiwać młodych talentów.