- Różne są współczesne "hosanna" i różne "ukrzyżuj". Każde eliminowanie Chrystusa, Jego Ewangelii, Jego sakramentów, prawa Bożego z życia człowieka, ze wspólnoty - to współczesne "ukrzyżuj" - mówił w homilii bp Henryk Tomasik.
Ordynariusz radomski przewodniczył liturgii Niedzieli Palmowej w zabytkowym kościele pw. św. Doroty w Muzeum Wsi Radomskiej. Msza św. była transmitowana przez TVP Polonia. Mękę Pańską zaśpiewał chór Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu pod batutą ks. Andrzeja Zarzyckiego.
- Wydarzenia Niedzieli Palmowej objawiają wielki głęboki plan zbawienia. Mówią także o tym, jaki jest człowiek wobec Pana Boga. Podczas wjazdu do Jerozolimy rozlegało się entuzjastyczne: "Hosanna", a za kilka dni: "Ukrzyżuj go". Taki jest człowiek wobec Pana Boga. Czy to tylko historia? Uroczystość zawarcia sakramentu małżeństwa, piękna oprawa, piękne stroje, kwiaty, marsz Mendelssohna - to wielkie "hosanna". A jak wygląda potem życie religijne tego małżeństwa i tej rodziny… Uroczystości związane z I Komunią świętą. Jakże wielki wysiłek związany z zewnętrzną oprawą. To jakby "hosanna", a za kilka tygodni… czy jest tam troska, aby dziecko systematycznie uczestniczyło w Eucharystii? Taki jest człowiek wobec swego Boga. Różne są współczesne "hosanna" i różne "ukrzyżuj". Każde eliminowanie Chrystusa, Jego Ewangelii, Jego sakramentów, prawa Bożego z życia człowieka, ze wspólnoty to współczesne "ukrzyżuj" - mówił w homilii.
W homilii nawiązał także do Światowych Dni Młodzieży. Przypomniał, że zaczęły się w Niedzielę Palmową 1986 r. To wtedy Jan Paweł II mówił młodym, że Niedziela Palmowa, kiedy to człowiek wychodzi na spotkanie Boga, jest punktem odniesienia dla ich święta. - To właśnie znaczy Dzień Młodzieży - wyjście na spotkanie Boga, który wszedł w dzieje człowieka przez tajemnicę paschalną Jezusa Chrystusa - powiedział bp. Tomasik.
Po Eucharystii wyruszyła procesja z palmami do pól, które poświęcił ordynariusz.
W uroczystości udział wzięli wolontariusze ŚDM z ks. Mariuszem Wilkiem, diecezjalnym koordynatorem ŚDM. Wolontariusze w procesji nieśli cztery duże palmy, w czasie Eucharystii czytali czytania, śpiewali psalm i zanosili wezwania Modlitwy wiernych.
- Niedziela Palmowa decyzją Jana Pawła II jest dniem młodzieży w diecezji. Za kilka miesięcy tutaj, w skansenie, będziemy finalizować Dni w Diecezji, spotykając się z naszymi przyjaciół z zagranicy. Chcemy wszystkich zaprosić do modlitwy w intencji Światowych Dni Młodzieży, chcemy dzisiaj z wolontariuszami zwrócić uwagę, że to wydarzenie będzie już niedługo - mówi ks. Wilk.
- Już dziś zapraszamy na imprezę "Posmakuj Polski". Kilkadziesiąt Kół Gospodyń Wiejskich przygotuje regionalne potrawy, a razem z naszą młodzieżą będą ich próbować młodzi, którzy na Światowe Dni Młodzieży przybędą najpierw do naszej diecezji - zaprasza Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.