Nowy numer 49/2020 Archiwum

Przeżywamy Wielki Piątek

Wielki Piątek jest przebywaniem z Panem Jezusem w czasie Jego męki. W Kościele adorujemy Go, wspominając Jego odosobnienie, smutek, ból przed męką.

- To szczególny dzień podkreślany przez post, też szczególny, bo dla dorosłych nie tylko jakościowy, ale i ilościowy. Na pewno trzeba się w tym dniu zatrzymać. Dobrze by było wziąć udział w Liturgii Wielkiego Piątku, bo ona nam pozwala bardziej zrozumieć i wczuć się w mękę Pana Jezusa, a przez to bardziej cieszyć się z Jego zmartwychwstania. Bo jeśli ktoś nie był z Jezusem podczas Jego męki i śmierci, to nie będzie też odczuwał radości z Jego zmartwychwstania - podkreśla ks. Mirosław Nowak, proboszcz parafii farnej w Radomiu.

Proboszcz zachęca również do chwili refleksji i odmówienia o 15.00 Koronki do Bożego Miłosierdzia, bo właśnie około tej godziny wedle przekazu Ewangelii Jezus zmarł na Krzyżu. Dziś mamy też ostatnią szansę, aby wziąć udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Ciemnica w kościele farnym   Ciemnica w kościele farnym
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

W ciągu dnia wierni wstępują do kościołów, aby modlić się i adorować Pana Jezusa w ciemnicy. Ale jest bardzo wiele takich osób, które z powodu choroby muszą pozostać w domu. To również do ich cierpienia i przeżywanego w Kościele Roku Miłosierdzia nawiązuje na przykład dekoracja ciemnicy w radomskiej katedrze. Ustawione tam szpitalne łóżko i stojak z kroplówką przypominają o konieczności modlitwy za tych, którzy cierpią.

Wśród osób, które Wielki Tydzień muszą przeżywać we własnym domu, jest Zofia Litwin. - Zawsze razem z moimi dziećmi wspólnie przeżywaliśmy Triduum Paschalne. To było nasze przygotowanie do Wielkanocy. Teraz jestem przykuta chorobą do łóżka. Dziś w kościele na krótkiej modlitwie były moja córka i wnuczka, a ja łączyłam się z nimi duchowo. Głęboko wierzę i modlę się o to, byśmy w przyszłym roku wspólnie mogły modlić się w moim parafialnym kościele - mówi.

Jutro, w Wielką Sobotę, w Radomiu wspólna modlitwa Liturgią Jutrzni w katedrze o 9.00.

Ciemnica w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego na Glinicach w Radomiu   Ciemnica w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego na Glinicach w Radomiu
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama