Nowy numer 47/2020 Archiwum

Kolejna nekropolia z infokioskami

Jednym z największych cmentarzy w Polsce jest cmentarz komunalny na Firlelu w Radomiu. Znajduje się tam ponad 27 tys. grobów.

Miasto zamierza utworzyć cyfrową mapę tej nekropolii. Ułatwi to znacznie poruszanie się po jej terenie i odnalezienie miejsc pochówku osób bliskich. Już został ogłoszony przetarg na przeprowadzenie inwentaryzacji grobów, wykonanie map, dostawę systemu komputerowego i montaż dwóch infokiosków.

System ma być wdrożony przez zwycięzcę przetargu do połowy października. Infokioski, wyposażone w ekrany, będą ustawione przy wejściach od strony ul. Ofiar Firleja oraz od ul. Witosa.

Informacje, które będą tam dostępne, będzie można znaleźć również na stronie internetowej cmentarza. Aby dowiedzieć się, gdzie pochowana jest dana osoba, trzeba będzie wpisać imię i nazwisko, a aplikacja sama wskaże lokalizację grobu. Zamieszczone zdjęcie ułatwi poszukiwania.

Infokiosk działa od kilku lat na radomskim cmentarzu przy ul. Limanowskiego. Tu także uruchomiona została strona internetowa, która w identyczny sposób odnajduje miejsca pochówku.

Cmentarz na Firleju zajmuje powierzchnię ponad 30 ha. Spoczywa na nim ponad 37 tys. osób. Cmentarz ten to także Miejsce Pamięci Narodowej. Spoczywają tu zwłoki ponad 15 tys. osób, zamordowanych przez oprawców hitlerowskich w latach 1940-1945 w masowych egzekucjach. Wśród pomordowanych znajduje się wielu aktywnych bojowników o wolność i demokrację, jak również wielu więźniów z radomskiego więzienia i mieszkańców getta. To ku ich czci nad cmentarzem góruje pomnik, którego zwieńczeniem są trzy krzyże.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama