Nowy numer 47/2020 Archiwum

Poszukują materiałów z wesel

Brałeś udział w weselu, na którym grała kapela ludowa? Masz archiwalne zdjęcia lub współczesne nagrania? Podziel się z nami! - zachęcają muzealnicy.

Muzeum Regionalne w Opocznie dostało dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na publikację „Zwyczaje, obrzędy, wierzenia weselne w Opoczyńskiem. Tradycja a współczesność”. Jej autorami będą ks. dr hab. Zdzisław Kupisiński SVD i dr Jan Łuczkowski.

Projekt został bardzo wysoko sklasyfikowany, gdyż na prawie 600 projektów zajął 16. miejsce. - Publikacja zawierać będzie wyniki badań przeprowadzonych w latach 1983-1986 i w latach 90. XX w. w 33 wsiach powiatu opoczyńskiego. Ponadto znajdzie się w niej opis tradycyjnych części wesela, zaprezentowani zostaną jego uczestnicy, stroje, tańce. Na zakończenie zostaną ukazane wierzenia i zabiegi magiczne związane z nowożeńcami. Do wszystkich tradycyjnych części wesela zostanie dołączonych ok. 700 przyśpiewek, pieśni miłosnych i zalotnych w zapisie nutowym - wylicza Adam Grabowski, dyrektor muzeum.

Książka zawierać będzie także fotografie archiwalne. W związku z tym muzeum poszukuje wszelkich materiałów przedstawiających wesela z udziałem tradycyjnych, opoczyńskich kapel ludowych i muzykantów.

- Prosimy o przekazywanie zdjęć, nagrań dźwiękowych bądź filmów do siedziby Muzeum Regionalnego przy pl. Zamkowym 1. Materiały wraz z opisem można również przesyłać za pomocą poczty elektronicznej na adres: info@muzeumopoczno.pl - mówi A. Grabowski.

Wesele przed kościołem św. Bartłomieja w Opocznie - przed 1926 r.   Wesele przed kościołem św. Bartłomieja w Opocznie - przed 1926 r.
Archiwum muzeum

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama