Przed pomnikiem Marii i Lecha Kaczyńskich przy ul. Żeromskiego zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Tak rozpoczęto w Radomiu obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Zebrani pod pomnikiem przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych miejskich, przedstawiciele duchowieństwa oraz mieszkańcy modlili się także za zmarłych w wyniku tej katastrofy. Pierwszą modlitwę odczytała siostra kpt. pilota Artura Ziętka, mieszkańca Radomia, nawigatora z rozbitego TU-154M. Podczas uroczystości obecni byli również Jadwiga i Mieczysław Ziętkowie, rodzice śp. A. Ziętka, jego żona, dzieci i siostra Renata.
Sprzed pomnika obecni przeszli do kościoła ojców bernardynów, gdzie pod przewodnictwem gwardiana o. Stanisława Górki sprawowana była Msza św. w intencji ofiar katastrofy. O. Górka wygłosił również homilię. Zaznaczył w niej, że okoliczności katastrofy smoleńskiej wciąż czekają na wyjaśnienie. Kończąc homilię, powiedział: - Trzeba nam zawsze pamiętać, że wolność jest nam dana, a jednocześnie zadana. Niepodległość Polski jest związana z wiarą i modlitwą, dlatego w Polsce, szczególnie w Polsce, zawsze modlimy się za naszą ojczyznę. Kościół zawsze był z narodem. Nie wolno nam zapominać o tym, że gdy Polskę krępowano wszelkimi więzami, to właśnie Kościół był jedyną, niezwyciężoną ostoją wiary, polskości i ducha patriotycznego. To dzięki Kościołowi Polska nigdy nie utraciła swojej tożsamości, wolności sumień i serc. Jeśli dzisiaj atakuje się Kościół i wszystko, co dla nas jest święte, to dlatego, że Kościół w Polsce jest siłą moralną i jedyną ostoją. Dzisiaj nie wolno nam, będąc w strukturach Unii Europejskiej, zatracić tego, co Polskę stanowi, a więc jej tożsamości.
Po Mszy św. odbył się spektakl słowno-muzyczny "Kwietniowy smutek o potędze huraganu. Antologia Smoleńska". Wiersze recytował Jerzy Zelnik. Śpiewała Katarzyna Szary (sopran). Na organach zagrał Robert Grudzień.
Tekst modlitwy przeczytał pod pomnikiem o. Stanisław Górka. Obok Jadwiga Ziętek
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
W imieniu rodziny śp. kpt. A. Ziętka i wszystkich rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej Renata Ziętek podziękowała osobom zaangażowanym w przygotowanie obchodów tej rocznicy oraz inicjatorom tego przedsięwzięcia. - Pielęgnowanie pamięci jest dla nas szczególnie ważne w tych trudnych dniach dochodzenia do prawdy o wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 roku, gdyż naród, który traci pamięć, traci sumienie. Pamięć daje wsparcie w bólu, siłę w dźwiganiu krzyża, nadzieję na zwycięstwo prawdy i wiarę w ludzi dobrej woli i w Boże miłosierdzie - powiedziała.
Sobotnie uroczystości zorganizowali politycy PiS, Rada Miejska w Radomiu oraz Patriotyczna Prawica Radomia.
Dziś rano przedstawicie władz miasta złożyli kwiaty na grobie kpt. Ziętka. W samo południe w kościele garnizonowym rozpoczęła się Msza św. za zmarłych podczas katastrofy smoleńskiej. Po jej zakończeniu pod tablicą upamiętniająca ofiary katastrofy zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.
Przy organach Robert Grudzień. Obok Katarzyna Szary
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Jerzy Zelnik czytał poezję nawiązującą do katastrofy smoleńskiej
Krystyna Piotrowska /Foto Gość