W zsynchronizowanej akcji zapalania ognisk od Tatr aż po Bałtyk dla uczczenia 1050. rocznicy chrztu Polski wzięli udział druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej oddział Jedlnia-Letnisko koło Radomia.
- Witam was bardzo serdecznie na podniosłym wydarzeniu rozpalania "Ognia Ducha Świętego", który będzie wędrował przez Polskę. Dziś, w 1050. rocznicę chrztu Polski, rozpalamy symboliczne watry, czyli ogniska, od Giewontu aż po bałtyckie plaże. My, strażacy OSP w Jedlni-Letnisku, wraz z harcerzami ZHR także z Jedlni-Letniska, również włączamy się w tę cudowną inicjatywę. Zapalając ten symboliczny ogień, mówimy wszystkim radosne "Szczęść, Boże!" i życzymy zdrowia oraz Bożego błogosławieństwa - mówił druh Jakub Wachnicki, kronikarz OSP w Jedlni-Letnisku. Modlitwę przy rozpalonym ognisku poprowadził ks. Dominik Dryja, miejscowy wikariusz.
Inicjatorem akcji "watra pamięci" był Związek Podhalan i Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, a została przeprowadzona pod patronatem abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski, oraz abp. Sławoja Leszka Głódzia, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Strażaków. Co 5 minut, poczynając do szczytu na Giewoncie, w kierunku Bałtyku zapalano kolejne watry.
Gdy jedlneńska watra zaczynała dogasać, strażacy zaprosili gości na zwiedzanie ich świetnie wyposażonej strażnicy. Początki Ochotniczej Straży Pożarnej sięgają lat 20. ubiegłego wieku. Oficjalne powstanie jednostki to rok 1928. Systematycznie pozyskiwano sprzęt gaśniczy. W 1932 r. na pl. Wolności w Jedlni-Letnisku (u zbiegu ulic Radomskiej i 1000-lecia) wybudowana została pierwsza drewniana remiza, która służyła strażakom aż do 1992 r. Wtedy to OSP Jedlnia-Letnisko przeniosła się do murowanego budynku obok Urzędu Gminy, w którym stacjonuje do dziś. W 1995 r., wraz z włączeniem do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, jednostka ze służby zajmującej się głównie gaszeniem pożarów przekształciła się w nowoczesną służbę ratowniczą, niosącą pomoc praktycznie w każdej sytuacji zagrożenia życia i mienia.