Nowy numer 44/2020 Archiwum

Hymn ŚDM na folkowo

Młodzieżowy zespół ludowy "Guzowianki" nagrał teledysk do własnej folkowej wersji hymnu Światowych Dni Młodzieży "Błogosławieni miłosierni".

Zespół działa przy PSP w Guzowie. Powstał w 2014 roku i składa się głównie z absolwentów i uczniów tej szkoły. Przygrywają mu kapela Jacka Bursy z Guzowa oraz Piotr Stanik, kontrabasista z Orońska.

Zanim powstał zespół, w szkole działało kółko muzyczne, które prowadziła Wioleta Fijałkowska, nauczycielka języka angielskiego, muzyki i plastyki. - Dziewczyny, które kończyły VI klasę, nie bardzo chciały zrezygnować z kółka. Postanowiliśmy wtedy założyć zespół ludowy. Ludowy, bo mój tata Jacek Bursa ma swoją kapelę, gra na akordeonie i pomaga mi - mówi W. Fijałkowska.

Jak zaznacza opiekunka, zespół dopiero się rozkręca. - Na razie wykonujemy tradycyjne szlagiery, jak "W moim ogródeczku”, "Czerwone jagody”. Staramy się teraz dogrzebywać do pieśni z naszego regionu. Zdobyłam śpiewnik z utworami sprzed 30, 40 lat. Zaczynamy też przygotowywać mazurki i przyśpiewki, bo to jest wyższa szkoła jazdy - mówi.

Wykonanie hymnu ŚDM "Błogosławieni miłosierni" w wersji folkowej zaproponował "Guzowiankom" ks. Mariusz Wilk, diecezjalny koordynator ŚDM. W listopadzie ubiegłego roku nagrywali go w Muzeum Wsi Radomskiej.

- W przygotowania włożyliśmy dużo pracy. Dlatego wpadliśmy na pomysł, żeby nagrać ten utwór profesjonalnie, by promować gminę Orońsko, ale przede wszystkim chodziło o edukację, aby członkowie zespołu mogli zobaczyć, jak powstają utwory od podstaw - wyjaśnia W. Fijałkowska.

Pieniądze na nagranie muzyki zostały uzbierane podczas wiejskich potańcówek organizowanych w PSP w Guzowie oraz w Domu Pomocy Społecznej w Łaziskach. Sponsorem teledysku jest wójt gminy Orońsko. - Za audio odpowiada Kamil Struzik. Klip realizuje PR Studio - Rafał Sadowski. Zdjęcia mieliśmy w Guzowie, Centrum Rzeźby w Orońsku oraz przed kościołem parafialnym w Orońsku. Prace nad tym projektem trwały dwa miesiące, ale dzieciaki były bardzo zaangażowane w nagrania - mówi W. Fijałkowska.

Zuzanna Deja jest uczennicą LO im. M. Konopnickiej w Radomiu, działa również w sekcji technicznej ŚDM. W zespole występuje od półtora roku. - Zawsze chciałam śpiewać. Jestem bardzo szczęśliwa. Wreszcie robię to, co kocham. Jesteśmy dumni, że mogliśmy nagrać folkową wersję hymnu ŚDM. Wymagało to od nas dużo pracy, trzeba było poświęcić czas, ale było warto - przyznała.

Teledysk jeszcze w maju będzie można obejrzeć na facebookowym profilu "Guzowianek".

Teledysk nagrywali w Guzowie, Centrum Rzeźby w Orońsku i przed kościołem parafialnym   Teledysk nagrywali w Guzowie, Centrum Rzeźby w Orońsku i przed kościołem parafialnym
Archiwum zespołu

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama