Nowy numer 43/2020 Archiwum

Narzędzie i zarazem tworzywo

Szósty dzień IV Tygodnia Ewangelizacyjnego przyniósł zaproszenie do kina Helios na film "Bóg nie umarł 2". Projekcja odbywała się równolegle w dwóch salach. Gościem specjalnym był Franciszek Kucharczak z Gościa Niedzielnego.

Dziennikarz jest żywo zaangażowany w dzieło nowej ewangelizacji. W Rybniku współprowadzi Kursy Alpha.

- W naszych relacjach z Panem Bogiem powinniśmy być nie tylko narzędziem, ale też tworzywem - mówił w Heliosie w czasie dyskusji animowanych przez Marcina Gencę, redaktora z „Echa Dnia”.

Bycie tworzywem w optyce F. Kucharczaka to postawa całkowitego oddania się w ręce Pana Boga, przywracanie postawy ufności.

- W raju grzech pierworodny był skutkiem postawy braku zaufania do Stwórcy. A zaufanie, jak mówi św. s. Faustyna Kowalska, to naczynie, którym nabieramy najwięcej łask - wyjaśniał.

Felietonista Gościa Niedzielnego sporo mówił o naszych lękach przed takim zaufaniem, a nawet o swoistej trwodze, że jeśli człowiek powierzy się Bogu, spotka go seria nieszczęść. - A przecież Pan Bóg jest Dobrocią i nie zrobi nic złego ani mnie, ani tym, których kocham - zapewniał.

Słowo dziennikarza pełne też było elementów osobistego świadectwa. F. Kucharczak przywołał kilka momentów swego życia, które pokazywały, jak bardzo postawa zaufania Panu Bogu dokonywała rzeczy naprawdę niezwykłych.

Wspominał na przykład historię sprzed trzech lat, gdy w kościele odczytał głos, który skłaniał go do tego, by nieznanej mu kobiecie powiedzieć, że Pan Bóg ją kocha. Potem okazało się, że cierpiała na zaawansowaną chorobę nowotworową i przyszła do kościoła, by w osobistej modlitwie dokonać finalnych podsumowań i decyzji związanych ze śmiercią. Po tamtych odwiedzinach i modlitwie w kościele choroba ustąpiła.

- Zaufanie Panu Bogu sprawia niewytłumaczalne po ludzku rzeczy. Wiele razy mówię, że oddałem Panu Bogu swe życie całkowicie, a z drugiej strony słyszę: „Ale Pana Boga nie ma”. Gdy w dyskusji z mojej strony pojawiają się konkretne przykłady, a drugiej stronie kończą się argumenty, pojawiają się niekiedy nawet inwektywy. No cóż, tak też bywa z odbieraniem świadectwa - mówił dziennikarz.

F. Kucharczak zachęcając do postawy oddania i zaufania Panu Bogu mówił także o Jego łaskach. - One przychodzą, gdy są nam potrzebne. Pan Bóg nie daje ich na zapas. On nie obdarza nas swymi łaskami na przeciążenie - przekonywał.

Tydzień Ewangelizacyjny trwa nadal. Co jeszcze przed nami?

Piątek, 20 maja

  • 17.30 - parafia św. Kazimierza, "Kazimierzówka" (ul. Główna 16) - Laboratorium wiary "Nowe Życie" - SNE św. Dobrego Łotra
  • 18.00 - parafia św. Kazimierza - Msza św. z homilią ewangelizacyjną - gość specjalny - o. Jose Maniparambil (Indie)
  • Sobota 21 maja
  • 10.00 - Diecezjalny Dzień Skupienia Ruchu Rodzin Nazaretańskich, Starachowice, par. NSJ
  • 18.00 - katedra ONMP - "Syjon Młodych" - Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego "Galilea"
  • 19.30 - kościół św. Stefana (Idalin) - Msza św. z modlitwą o uzdrowienie - Przymierze Rodzin "Mamre"

Niedziela, 22 maja

  • 20.00 - katedra ONMP - Msza św., przewodniczenie i homilia - bp Piotr Turzyński

Od piątku do niedzieli w "Kazimierzówce" (ul. Główna 16) Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Dobrego Łotra poprowadzi kurs ewangelizacyjny "Nowe Życie". Szczegóły na: www.dobrylotr.pl.

Franciszek Kucharczak jest żywo zaangażowany w dzieła nowej ewangelizacji   Franciszek Kucharczak jest żywo zaangażowany w dzieła nowej ewangelizacji
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama