Nowy numer 28/2018 Archiwum

Wyrok za profanację

Za ten czyn Prokuratura Rejonowa Radom-Wschód domaga się od sprawcy między innymi roku pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Profanację cmentarnego kościoła w Iłży 24  czerwca ubiegłego roku odkrył proboszcz ks. Stanisław Styś. Krótko potem zatrzymany został 18-latek Oskar B., który przyznał się do popełnienia tego czynu.

Rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, 5,5 tysiąca złotych datku na opiekę nad zabytkami oraz zakaz przebywania w miejscach wykonywania obrzędów religijnych - tego domaga się Prokuratura Rejonowa Radom-Wschód dla 19-letniego Oskara B., który w czerwcu ubiegłego roku sprofanował kościół pw. Matki Bożej Śnieżnej na cmentarzu w Iłży.

Prokuratura Rejonowa Radom-Wschód w Radomiu złożyła do Sądu Rejonowego w Lipsku wniosek o wydanie wyroku skazującego Oskara B., zarzucając mu kradzież z włamaniem do zabytkowej świątyni pod wezwaniem Matki Bożej Śnieżnej oraz obrazę uczuć religijnych innych osób, poprzez uszkodzenie dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury, w postaci zabytkowego wyposażenia wnętrza Kościoła.

- Uszkodzenie polegało na rozdarciu płótna obrazu Matki Bożej Śnieżnej stanowiącego część zabytkowego ołtarza głównego o wartości strat 4440 zł, pocięciu obrazu Świętej Rozalii stanowiącego część zabytkowego ołtarza bocznego wartości strat 2298 zł, połamaniu zabytkowego krucyfiksu procesyjnego z figurką Chrystusa wartości strat 1104 zł, powodując łączne straty w kwocie 8122 zł na szkodę Parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Iłży i Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych z/s w Warszawie do kwoty 3777 zł, a także  nakreśleniu znaków i emblematów satanistycznych na ścianach wewnętrznych Kościoła oraz na obrazach w ołtarzu głównym i bocznym. Doszło również do kradzieży ryngrafu z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem wartości 100 zł - mówiła Radiu Plus Radom Małgorzata Chrabąszcz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Prokuratura Rejonowa Radom-Wschód domaga się od sprawcy roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, 5,5 tysiąca złotych datku na opiekę nad zabytkami oraz zakaz przebywania w miejscach wykonywania obrzędów religijnych. Wniosek o skazanie będzie rozpatrywany przez Sąd Rejonowy w Lipsku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Stanisław_Miłosz
  22.05.2016 18:24
  A dlaczego "w zawieszeniu"? A dać mu szansę na przemyślenie w zaciszu izolacji tego co innym uczynił. Przykład ewentualnym naśladowcom też by się przydał: że warto być przyzwoitym.
  Nie chodzi o szkody materialne, to byle chuligan po pijaku, czy na trzeźwo, potrafi. Chodzi o chęć jak najdotkliwszego urażenia innych.

  A co do szkód materialnych. nic się nie wspomina o ich spłaceniu. "Datek" na opiekę nad zabytkami, to czyn charytatywny, a nie zadośćuczynienie poszkodowanym. Nie stać go, niech spłaca do końca życia. Frankowicze do końca życia i dalej mogą (choć często z głupiej wiary w stabilność "szwajcarii", "rejtingi" i "renomę" banków), to i on może.

  To, że się przyznał to za mało na aż takie prokuratorskie "miłosierdzie". Skąd wiadomo, że to nie za poradą przyszłego obrońcy? Tylko kalkulacja? Sąd nie jest związany prokuratorskimi żądaniami, więc może i powinien batdziej surowo - ku gawiedzi nauce.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma