Nowy numer 28/2018 Archiwum

Kwintesencja polskości

W kościele parafialnym odbyła się wieczornica upamiętniająca 1050. rocznicę chrztu Polski.

Pomysłodawcą tego wydarzenia był ks. Aleksander Mańka, proboszcz parafii w Domasznie. Akademię, scenariusz, reżyserię i stroje przygotowali Andrzej i Jolanta Gapysowie, małżeństwo nauczycieli. – Przedstawienie przybliżyło historię Polski od jej początków, czyli chrztu Mieszka I, aż do narodzin III Rzeczypospolitej i kanonizacji Jana Pawła II. W wieczornicy zostały wykorzystane różnorakie środki artystycznego wyrazu. Była ona połączeniem prezentacji multimedialnej, gry aktorów, pantomimy, gry na instrumentach, recytacji i śpiewu. Całość uzupełniała rzeczowa i merytoryczna narracja – wyjaśnia A. Gapys.

W przedstawieniu brało udział kilkanaście osób, w tym uczniowie kilku szkół i jeden student. – Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem pieśni „Boże, coś Polskę”. Spotkanie było wzruszającą lekcją historii i patriotyzmu i – jak określił Janusz Reszelewski, burmistrz Drzewicy – przedstawiło kwintesencję polskości – dodaje A. Gapys.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma