Nowy numer 3/2021 Archiwum

Grekokatolicy w Emaus

Odbyły się rekolekcje duchowieństwa archidiecezji przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

Duchowni obrządku greckokatolickiego w Polsce spotkali się w Ośrodku Charytatywno-Edukacyjnym Emaus w Turnie koło Białobrzegów. Tu rekolekcje dla nich prowadził bp Dionizjusz Lachowicz, apostolski wizytator dla grekokatolików Włoch i Hiszpanii. W rekolekcjach brali również udział: abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego w Polsce, oraz bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej.

Były to rekolekcje kapłańskie powiązane z formacją i przekazaniem informacji. - Księża przyjeżdżają z całej Polski. To jest jedyna okazja w roku, kiedy wszyscy spotykamy się na naszych rekolekcjach. To możliwość pobycia razem, czas na wymianę doświadczeń osobistych, na modlitwę, refleksję, spowiedź oraz przygotowanie materiałów duszpasterskich - powiedział abp Eugeniusz Popowicz.

Metropolita mówił, że w najbliższych planach w Roku Miłosierdzia Kościół greckokatolicki przygotowuje się do lokalnego jubileuszu 20-lecia koronacji koronami papieskimi ikony Drzwi Miłosierdzia z Jarosławia. Ikona ta była obecna na otwarciu Roku Miłosierdzia na placu św. Piotra w Rzymie. Centralne uroczystości związane z jubileuszem odbędą się 19 sierpnia w Jarosławiu. W tym roku diecezja wrocławsko-gdańska również ma też swój jubileusz 20-lecia powstania.

- Mówimy tu o naszej pracy duszpasterskiej, o pracy w parafiach, o tym wszystkim, czym żyje społeczeństwo lokalne. Zwracamy uwagę na przygotowanie naszej młodzieży na wyjazd na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Jeśli chodzi o nasz Kościół, mamy również kapłana, który jest w komitecie centralnym przygotowań do ŚDM. Wysyłamy do Krakowa naszą młodzież, wolontariuszy. Jedzie też kilkunastu kapłanów - dodaje metropolita.

Ks. Krzysztof Błażejewski, proboszcz i kustosz sanktuarium maryjnego Bramy Miłosierdzia Kościoła greckokatolickiego w Jarosławiu, i łaskami słynąca ikona Matki Bożej   Ks. Krzysztof Błażejewski, proboszcz i kustosz sanktuarium maryjnego Bramy Miłosierdzia Kościoła greckokatolickiego w Jarosławiu, i łaskami słynąca ikona Matki Bożej
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego w Polsce   Abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego w Polsce
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama