Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pielgrzymowanie mają w genach

Wierni parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie przygotowują się do wielkiego jubileuszu. W przyszłym roku - 1 sierpnia - będą świętować 600. rocznicę powstania parafii.

Jedną z form duchowego przygotowania do jubileuszu jest pielgrzymowanie. Parafianie w czerwcu byli już rowerami na Jasnej Górze, pieszo w Błotnicy, 25 czerwca lecą do Fatimy, by prosić Matkę Bożą o owocne przeżycie jubileuszu.

- Moi parafianie mówią, że pielgrzymowanie do sanktuariów maryjnych mają w genach. Faktycznie, pielgrzymują pieszo, na rowerach, autokarem czy samolotem. Pielgrzymowanie ma w sobie przesłanie duchowe, ale jest także czynnikiem integrującym parafian, którzy przez swoją aktywność czują się odpowiedzialni za rozwój parafii i jej religijne oblicze. Jest ponadto niezwykle ważnym elementem współpracy wiernych świeckich ze swoimi duszpasterzami. Wtedy dzielimy się nowymi pomysłami, jak zaangażować tych, którzy stoją z daleka, biernie przyglądając się życiu parafii - mówi proboszcz ks. Ireneusz Kosecki.

Parafialna pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę odbyła się już po raz 12. Wraz z proboszczem uczestniczyło w niej 100 rowerzystów. - To dla mnie wielka radość i jednocześnie odpowiedzialność pilotować tak dużą grupę rowerzystów do tronu Maryi - powiedział Tomasz Rdzanek, pilot i kierownik zakrzewskiej pielgrzymki.

Przy kaplicy Cudownego Obrazu pątników przywitał i pokropił wodą święconą paulin o. Sebastian Matecki, który pochodzi z Radomia.

Kolejna 100-osobowa grupa pielgrzymowała pieszo do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy, którego gospodarzami są ojcowe paulini. Sprzed zakrzewskiej świątyni pątnicy wyruszyli już po raz 15. Do pokonania mieli 16 km. Grupie przewodził ks. Kosecki, który cieszył się, że w pielgrzymce idzie tak dużo dzieci.

6-letni Mikołaj, najmłodszy uczestnik, pielgrzymował z mamą i babcią. Miał ze sobą nawigację GPS, by - jak mówił - trafić do Matki Bożej.

Mszę św., na którą dotarło kolejnych 100 parafian, sprawował zakrzewski proboszcz. Przeor o. Andrzej Kuster przypomniał, że w Roku Miłosierdzia w tym maryjnym sanktuarium pielgrzymi mogą uzyskać odpust zupełny.

Parafia w Zakrzewie została erygowana około 1417 r. Wtedy też powstał pierwotny kościół drewniany fundacji Andrzeja, dziedzica wsi. Obecny kościół wybudowano w latach 1770-1776. Poświęcił go w 1776 r. ks. kan. Andrzej Ziółkowski, a konsekrował w 1929 r. bp Paweł Kubicki.

Na Jasną Górę pielgrzymowało na rowerach około 100 osób   Na Jasną Górę pielgrzymowało na rowerach około 100 osób
Archiwum parafii

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama