Nowy numer 24/2018 Archiwum

Kapłan po "ścieżce zdrowia"

Ks. kan. Piotr Jaśkiewicz otrzymał medal okolicznościowy "Pro dignitate humana" (O godność ludzką) z okazji 40. rocznicy Czerwca '76.

- Uroczystość miała miejsce w Warszawie na koncercie upamiętniającym 40. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników - informuje ks. Paweł Stefański. Dziś ks. Piotr Jaśkiewicz jest proboszczem radomskiej parafii Świętej Rodziny (ul. Kelles-Krauza), wtedy był uczniem, miał 17 lat. Mimo że nie brał udziału w robotniczym proteście 25 czerwca, został zatrzymany 5 dni później i został dotkliwie pobity. Przeszedł ścieżkę zdrowia.

Tak wspomina tamten dzień: - 30 czerwca wraz z dwoma kolegami mieliśmy odebrać świadectwa szkolne. Poszliśmy do Parku im. Kościuszki i usiedliśmy na ławce. Przechodzący obok nas patrol postanowił nas wylegitymować. Z całej trójki tylko ja zostałem zabrany. Wepchnięto mnie do milicyjnej nyski, a na "dzień dobry" dostałem w twarz. Przeprowadzono przesłuchanie, w którym mówiono o 25 czerwca. Kilkanaście minut później zostałem przewieziony w miejsce, gdzie czekało kilkudziesięciu młodych zomowców. Funkcjonariusz, który mnie zatrzymał, pchnął mnie i mocno uderzył plastikową pałką. Kazano mi uciekać wzdłuż ustawionych w rzędach zomowców. Pamiętam tylko pierwsze uderzenie. Nie wiem, jak przebiegłem przez kolejne szpalery. Na koniec jeden z milicjantów wyciął mi krzyż na głowie. Następnego dnia fryzjer powiedział: "Nie martw się, nie jesteś pierwszy".

Piotr musiał się ostrzyc "na łyso", choć to wówczas zupełnie nie było modne czy częste, a przez resztę wakacji na całym ciele nosił ślady pobicia.

  Kapłan z medalem otrzymanym z okazji 40. rocznicy radomskiego Czerwca '76
ks. Paweł Stefański

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma