Podczas obchodów jubileuszu wielokrotnie podkreślano wręcz rodzinną atmosferę panującą we wspólnocie. Parafia w Rusinowie (dekanat Drzewica) obchodzi 90. rocznicę istnienia.
Rusinów jest starą polską wsią. W 1374 r. została przeniesiona z prawa polskiego na niemieckie. W XVI w. należała do parafii Smogorzów, a w XIX w. - do Nieznamierowic. Wiadomo, że w XVIII w. istniała w Rusinowie kaplica dworska. W odrodzonej po zaborach Rzeczypospolitej Rusinów dojrzał do bycia samodzielną parafią. Ta została erygowana 17 lipca 1926 r. Wówczas ordynariuszem diecezji sandomierskiej był bp Marian Ryx. To nie był łatwy rok w II RP. Sytuacja polityczna w kraju była bardzo napięta. 5 maja upadł rząd Aleksandra Skrzyńskiego. 12 maja doszło do przewrotu dokonanego przez Józefa Piłsudskiego. W czerwcu na urząd prezydenta został zaprzysiężony Ignacy Mościcki. Był to także rok sukcesów. To wtedy rozpoczęła się regularna emisja programu radiowego. Halina Konopacka ustanowiła rekord świata w rzucie dyskiem, pierwszy rekord świata ustanowiony przez Polaka. Wtedy też powstały Polskie Koleje Państwowe, a prymasem Polski został biskup śląski August Hlond. A na naszym terenie, w Radomiu, powstał klub sportowy Broń Radom.
W Rusinowie zaczęto wówczas budowę drewnianego kościoła. Nad jego powstaniem czuwał społeczny komitet kierowany przez Jana Abramczyka i Jana Wlazłę. Głównym fundatorem drewnianej świątyni był Samuel Kobylański. Dziełu patronowali ks. Stanisław Gruszka i ks. Michał Rzeszowski, pierwszy proboszcz Rusinowa.
Z czasem, już po II wojnie światowej, pojawiła się idea budowy kościoła murowanego. Nowa świątynia, według projektu architekta Marka Stanika z Radomia, architekta Ryszarda Dudy z Katowic i konstruktora Krzysztofa Anioła z Katowic, budowana była od 1985 r. staraniem ks. Bolesława Janisza, rusinowskiego proboszcza, który objął probostwo w 1982 r. Kościół w stanie surowym 12 września 1996 r. poświęcił bp Edward Materski. Uroczysta dedykacja miała miejsce 14 lipca 2006 r. Dokonał jej bp Zygmunt Zimowski.
Jubileuszowej Eucharystii z okazji 90. rocznicy parafii przewodniczył bp Piotr Turzyński. - 90 lat istnienia to piękny czas. Macie wspaniałych pradziadów, którzy tworzyli tę parafię i budowali drewniany kościół. Macie dziadków, ojców i was, którzy budowaliście ten murowany kościół. To wszystko tworzy dziedzictwo do zachowania i przekazania. I niech tak pozostanie, bo trzeba, by wiara była siłą i byście tą wiarą przyciągali kolejne pokolenia - mówił bp Turzyński.
Podczas jubileuszu rusinowscy gimnazjaliści przyjęli sakrament bierzmowania. - Dziś jesteśmy bliżej Chrystusa. On jest prawdą, ku której zmierzamy, i drogą, po której idziemy. Wiara jest kolumną, która się nie zachwieje, i przy niej będziemy stać - zapewniali bierzmowani.
- Dzisiaj obchodzimy niezwykłe podniosłe wydarzenie - 90 lat historii parafii w Rusinowie. Ta wspólnota promuje szacunek dla życia, szerzy wiarę i dobro. Uczy poszanowania wartości i buduje jedność lokalnego społeczeństwa. W kościele w Rusinowie możemy czerpać ze źródła mocy, jaką jest Pan. Dziękujemy kapłanom, którzy przez lata dbali o kościół, ks. Edwardowi Swatowi, obecnemu proboszczowi, oraz ks. kan. Bolesławowi Janiszowi, budowniczemu świątyni. Dziękujemy także mieszkańcom, którzy obecnością i zaangażowaniem przyczynili się do budowania parafii, która jest prawdziwą rodziną - mówił Krzysztof Urbańczyk, wójt gminy Rusinów.