Nowy numer 4/2021 Archiwum

15 wyjazdów na dobę

Ratownicy medyczni szybciej dotrą do osób potrzebujących pomocy. Zostali tez wyposażeni w nowy sprzęt ratujący życie.

Przed Radomską Stacją Pogotowia Ratunkowego przy ul. Adolfa Tochtermana odbyła się uroczystość poświęcenia dwóch nowych karetek pogotowia. Poświęcił je kapelan ks. Mirosław Bandos. Kapelan poprowadził również modlitwę za tych wszystkich, którzy będą obsługiwać te pojazdy i ratować ludzkie życie. W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, radni oraz pracownicy pogotowia.

Dyrektor stacji podziękował władzom miasta, że stworzyły takie dobrodziejstwo, jakim jest budżet obywatelski. Z tego budżetu na 2016 rok została kupiona jedna z karetek wraz z wyposażeniem. - To bardzo nowoczesne wyposażenie i pozwoli nam jeszcze lepiej udzielać pomocy potrzebującym. Z ratownictwem jest troszkę tak, że nie przewidujemy dla siebie żadnej choroby. Dopiero kiedy my albo ktoś z bliskich znajdzie się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia, rozumiemy, jak ważna jest ta pomoc przedszpitalna. Cieszymy się z posiadana nowych karetek, bo dla nas to doskonały warsztat pracy. Te ambulanse będą służyły całemu społeczeństwu Radomia, wszystkim, którzy będą potrzebowali tej pomocy, a my dołożymy wszelkich starań, aby ta pomoc nadchodziła jak najsprawniej - powiedział Piotr Kowalski, dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

We wnętrzu jednej z karetek znajduje się nowoczesne urządzenie do automatycznego masażu serca, które zastępuje ratownika w wykonywaniu tej najcięższej pracy. - Trzy minuty efektywnego masażu to ogromne zmęczenie dla ratownika. To urządzenie całkowicie go zastępuje. Ratownik musi tylko je założyć, a to nie jest trudne. Dotychczas w naszej stacji mamy dwa takie aparaty - dodał dyrektor. Piotr Kowalski, dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, mówił, że dzięki nowym karetkom ratownicy szybciej dotrą do osób potrzebujących   Piotr Kowalski, dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, mówił, że dzięki nowym karetkom ratownicy szybciej dotrą do osób potrzebujących
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Kluczyki do nowych pojazdów kierowcom przekazał Radosław Witkowski, prezydent Radomia. - Te nowe karetki niewątpliwie wpłyną na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców miasta, aczkolwiek wszyscy byśmy sobie życzyli, żeby jak najrzadziej wyjeżdżały ze stacji pogotowia. Wartość tych dwóch ambulansów to 1,2 mln zł. Jeden został sfinansowany z budżetu obywatelskiego w 2016 roku, a ten drugi kupiło pogotowie ratunkowe - powiedział prezydent.

Dwa nowe ambulanse wymienią stary tabor. Część pojazdów jest mocno wyeksploatowana. - Mam nadzieję, że to dobry początek. Łącznie mamy 20 karetek. W ratownictwie medycznym zabezpieczamy 12 ambulansów, które muszą funkcjonować codziennie, przez 24 h. Na terenie Radomia jest ponad 15 wyjazdów na dobę. To największe obciążenie na Mazowszu. Nawet w Warszawie nie ma takiej liczby wyjazdów realizowanych przez jeden zespół ratownictwa medycznego - dodaje P. Kowalski.

Pomysłodawczynią projektu "Nowy ambulans dla radomskiego pogotowia w ramach budżetu obywatelskiego" była radna Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz, członek Rady Społecznej Pogotowia.

Radosław Witkowski przekazał pracownikom pogotowia ratunkowego kluczyki do nowych pojazdów   Radosław Witkowski przekazał pracownikom pogotowia ratunkowego kluczyki do nowych pojazdów
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

 

 

Pojazdy poświęcił kapelan ks. Mirosław Bandos   Pojazdy poświęcił kapelan ks. Mirosław Bandos
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama