Nowy numer 20/2024 Archiwum

Kiedy pogrzeb abp. Zimowskiego?

Uroczystości pogrzebowe abp. Zygmunta Zimowskiego odbędą się w radomskiej katedrze w poniedziałek i wtorek (18 i 19 lipca). Zmarły pasterz zostanie pochowany w kaplicy MB Częstochowskiej w radomskiej katedrze.

O przebiegu uroczystości informuje ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz kurii biskupiej: - Droga do Radomia zmarłego abp. Zygmunta Zimowskiego rozpocznie się w niedzielę od rodzinnej parafii Mędrzechów. O 15.00 w tamtejszym kościele parafialnym sprawowana będzie Msza św. Następnie ciało zostanie przewiezione do Kupienina, rodzinnej wioski ks. arcybiskupa, do kaplicy Domu Opieki dla ludzi ciężko chorych, który stanął staraniem abp. Zimowskiego. W poniedziałek 18 lipca trumna z ciałem zmarłego zostanie przywieziona do Radomia. Przed 19.00 będzie wprowadzenie ciała do katedry i o 19.00 będziemy sprawowali Mszę św. w intencji zmarłego pasterza. To będzie nasze diecezjalne pożegnanie. Natomiast główne uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 19 lipca, także w katedrze. Liturgia pogrzebowa rozpocznie się o 11.00 - mówi kanclerz.

Ks. Poniewierski opowiada również o samym miejscu pochówku. - Ks. arcybiskup zostanie pochowany we wnętrzu katedry. W kaplicy MB Częstochowskiej, po lewej stronie świątyni, zostanie przygotowana nisza grobowa pod posadzką. To będzie pod epitafium bp. Edwarda Materskiego, pierwszego biskupa radomskiego. Pierwotnie właśnie tutaj miał spocząć bp Materski. Ale jego wola, by został pochowany na cmentarzu w ziemnym grobie, była tak radykalna i stanowcza, że nikt nie próbował się jej sprzeciwiać. Natomiast co do miejsca swojego pochówku abp Zimowski oddał się do dyspozycji Kościoła. Nawiązujemy więc do prastarego zwyczaju, by biskupów chować w podziemiach katedr, przypominając symbol i rolę fundamentów Kościoła, jakimi są apostołowie i ich następcy - biskupi - wyjaśnia kanclerz.

Dziś o 18.00 (środa, 13 lipca) w radomskiej katedrze Msza św. w intencji zmarłego abp. Zygmunta Zimowskiego.

Kaplica MB Częstochowskiej w radomskiej katedrze znajduje się z lewej strony świątyni, naprzeciw kaplicy wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu   Kaplica MB Częstochowskiej w radomskiej katedrze znajduje się z lewej strony świątyni, naprzeciw kaplicy wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy