Nowy numer 43/2020 Archiwum

Odkryć dobro, prawdę i Boga

- Nie jest to zwykły koncert, ale niemalże rodzaj nabożeństwa, mistycznego przeżycia misterium muzycznego - mówił dyrygent Michał Sławecki.

W Paradyżu w Uroczystość Wniebowzięcia NMP odbył się X Jubileuszowy Koncert Organowy. Był on częścią Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Jak podkreślił we wprowadzeniu ks. prał. Adam Myszkowski, proboszcz wielkowolskiego sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego, poświęcony był on zmarłemu przed miesiącem abp. Zygmuntowi Zimowskiemu. - To właśnie abp Zimowski z wielkim entuzjazmem przyjął i pobłogosławił inicjatywę organizacji koncertów organowych, jaka zrodziła się w Paradyżu przed dziesięcioma laty - mówił proboszcz.

Jubileuszowy koncert otworzył Anioł Pański w wykonaniu chóru parafialnego. Później słowo do zebranych skierował bp Henryk Tomasik. - Wsłuchując się w to, co dobre i piękne, będziemy dziękować Bogu, Stwórcy dobra i piękna. Każde przeżywanie piękna, pozwala odkryć człowiekowi dobro, prawdę i Boga - mówił.

W pierwszej części koncertu zaprezentowała się Orkiestra Kameralna Filharmonii Łódzkiej pod batutą młodego dyrygenta - Wojciecha Pławnera. W programie znalazły się: Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga”, op. 40, Walc z Serenady na Smyczki, op. 2, Mieczysława Karłowicza oraz „Orawa” Wojciecha Kilara - utwór wieńczący cykl „tatrzańskich dzieł” kompozytora. W jednym z wywiadów W. Kilar powiedział, że „Orawa” jest jedynym utworem, w którym nie zmieniłby żadnej nuty, choć przeglądał go wielokrotnie.

W drugiej części spotkania zebrani wysłuchali recitalu organowego w wykonaniu organisty, kompozytora i dyrygenta Michała Sławeckiego oraz sopranistki Doroty Szczepańskiej.

- Nie jest to zwykły koncert, ale niemalże rodzaj nabożeństwa, mistycznego przeżycia misterium muzycznego. Dzień Wniebowzięcia NMP, to dla nas Polaków dzień niepowtarzalny. Specjalnie wybrałem więc program, który miał w sobie rys Maryjny: Regina Poloniae Mariana Sawy, Magnificat, fragmenty Stabat Mater, Ojcze Nasz, by podkreślić jedność muzyki ze świętem - powiedział po zakończonym koncercie Michał Sławecki. - Jestem zachwycony poziomem organizacji wydarzenia. Podobała mi się też atmosfera jaka na tym koncercie panuje. Nigdy przedtem się z czymś takim nie spotkałem - podkreślił.

Całemu X Jubileuszowemu Koncertowi Organowemu w Paradyżu towarzyszyły słowa: dobro, piękno, prawda. Wybrzmiewały one w sposób szczególny, ponieważ tego dnia cały Kościół uwielbia Maryję.

Jak zapowiedział proboszcz, kolejny koncert organowy w Paradyżu odbędzie się za rok.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama