Podczas konferencji prasowej w siedzibie radomskiej Caritas ks. Damian Drabikowski, wicedyrektor diecezjalnej Caritas, poinformował o zadaniu publicznym zleconym w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych, realizowanym przez Caritas Diecezji Radomskiej.
Program realizowany jest do 31 grudnia. Jednym z największych atutów projektu Telefon Zaufania „Linia Braterskich Serc” współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu ASOS na lata 2014–2020 jest to, że jest największą inicjatywą pomocową, angażującą specjalistów, którzy ukończyli 60 lat.
Projekt zakłada aktywizację tych osób. Kluczową rolę w projekcie odegra wolontariat osób starszych, realizowany na terenie Radomia i w jego okolicach. Chodzi o zaproszenie ludzi starszych do aktywnego uczestnictwa w pracy Telefonu Zaufania, a także udzielanie porad, utworzenie punktów rozliczenia dochodów (PIT).
Telefon Zaufania niesie pomoc ludziom cierpiącym, dotkniętym życiowymi dramatami, przeżywającym trudności w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym.
- Osoby zgłaszające się do naszego Telefonu Zaufania otrzymają kompleksowa informację dotyczącą możliwości skorzystania z pomocy. Wszystkie osoby, które będą pełnić dyżury w Linii Braterskich Serc, podejmą swoja pracę jako wolontariusze. Linia działa pod bezpłatnym numerem telefonu 0 800 311 800. Seniorzy uczestniczący w programie biorą i będą brali udział w szkoleniach i spotkaniach omawiających różne zagadnienia, z jakimi spotykają się, i mogą się spotkać, w czasie dyżurów pełnionych w Telefonie Zaufania - mówił wicedyrektor diecezjalnej Caritas ks. Damian Drabikowski. Projekt skierowany jest do 100 osób, które ukończyły 60 lat.
Z kolei Iwona Stępniewska z radomskiej Caritas opowiedziała o trwającej akcji „Tornister pełen uśmiechów”. Prowadzone są zbiórki artykułów szkolnych, które wejdą w skład szkolnych wyprawek dla dzieci z ubogich rodzin. Do akcji włączyła się m.in. radomska Policja, Firma Durr, a także Parafialne Zespoły Caritas, które otrzymały od nas plecaki. Parafia przekazuje plecaki ludziom dobrej woli, którzy po wypełnieniu ich zwracają je do parafii. Każdy może pomóc. Zachęcamy do włączenia się w akcję osoby prywatne, jak i firmy - powiedziała I. Stępniewska. W ubiegłym roku w diecezji przekazano dzieciom ponad 1400 wypełnionych plecaków. W punkcie przy ul. Kościelnej wdano ich 350.