Zwycięzca pierwszej edycji Nagrody Literackiej otrzyma 40 tys. zł i... lornetkę.
Tytuł trzydniowego festiwalu nawiązuje do powieści Witolda Gombrowicza "Opętani". Ostatnim akordem będzie uroczysta gala w Szkole Muzycznej w Radomiu i wręczenie pierwszej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za debiut prozatorski.
- Pomysł wręczenia lornetki pojawił się podczas pierwszego posiedzenia kapituły w Muzeum Gombrowicza, gdzie wśród pamiątek po pisarzu znajduje się również lornetka. Gombrowicz pod koniec życia często nie był w stanie opuszczać mieszkania, więc godzinami właśnie przez lornetkę podglądał życie Vence. Czasem używał jej niekonwencjonalnie: "pomniejszał" swoich gości, przyglądając się im przez odwróconą lornetkę - wyjaśnia Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Gombrowicza we Wsoli.
Powieść Gombrowicza "Opętani" była drukowana w odcinkach w prasie warszawskiej i kielecko-radomskiej. Ostatni odcinek ukazał się 3 września 1939 r. - Właśnie 3 września, w 77. rocznicę, w ramach festiwalu czytana będzie w starym radomskim ratuszu ta powieść - mówi T. Tyczyński.
Festiwal rozpocznie się dzień wcześniej, a pierwszym punktem będzie rozmowa z Ritą Gombrowicz, wdową po pisarzu, honorową patronką festiwalu. Wśród innych punktów imprezy odbędzie się czytanie uwag W. Gombrowicza o Henryku Sienkiewiczu i jego pisarstwie oraz sesja naukowa o najnowszej prozie polskiej.
Natomiast 4 września w sali Koncertowej Szkoły Muzycznej odbędzie się uroczysta gala, podczas której zostanie wręczona Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza za debiut prozatorski. Zwycięzca pierwszej edycji Nagrody Literackiej otrzyma 40 tys. zł i lornetkę. W czerwcu tego roku kapituła wybrała 5 nominowanych, spośród których wyłoniony zostanie zdobywca nagrody: Maciej Hen nominację otrzymał za powieść "Solfatara", Agnieszka Kłos - za zbiór opowiadań "Gry w Birkenau", Weronika Murek - za "Uprawę roślin południowych metodą Miczurina", Maciej Płaza - za powieść zatytułowaną "Skoruń", zaś Tomasz Wiśniewski - za książkę "O pochodzeniu łajdaków, czyli opowieści z metra".
Kapituła nagrody pracowała w składzie: Jerzy Jarzębski - przewodniczący, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zbigniew Kruszyński, Zofia Król, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska.
- Radom to miasto otwarte na świat i pełne dobrej energii. To miasto wyjątkowo sprzyjające debiutantom, to dobre miejsce do startu w twórczość i karierę. Radom to miasto kultury i będzie nim coraz bardziej, bo bez inwestowania w kulturę nie da się stworzyć miejsca dobrego do życia. Mam nadzieję, że ta pierwsza nagroda trafi do wyjątkowego autora i w przyszłości ten pisarz będzie mógł pochwalić się, że był zdobywcą historycznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w Radomiu - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.