Nowy numer 43/2020 Archiwum

Filharmonia w Magnuszewie

W ramach Festiwalu "Mazowsze w Koronie" Chór Filharmonii Narodowej pod batutą Kazimierza Bukata zaśpiewa w zabytkowym kościele pw. św. Jana Chrzciciela.

"Mazowsze w Koronie" to muzyczne wieczory w zabytkach architektury mazowieckiej. Takich koncertów odbyło się już ponad 130. Organizatorem jest Mazowiecki Instytut Kultury wspólnie z partnerami z Mazowsza.

Koncert w kościele w Magnuszewie odbędzie się w niedzielę 4 września o 17.00, wstęp wolny. Magnuszew leży 50 km od Radomia, na trasie między Kozienicami a Górą Kalwarią.

- Zabrzmi europejska muzyka sakralna tak świetnych kompozytorów, jak m.in. Vivaldi, Rossini czy Haendel. Świeckim akcentem będą słynne partie chóralne z oper XIX wieku - "Nabucco" i "Traviaty" Verdiego oraz "Strasznego dworu" Moniuszki. Wszystko to w doskonałym wykonaniu. "Mazowsze w Koronie" od lat cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności. Pieczołowicie dobrany repertuar, znakomici artyści oraz szczególne walory akustyczne i estetyczne historycznych kościołów, pałaców, zamków i dworów, w których odbywają się koncerty, to znak rozpoznawczy festiwalu, który Mazowiecki Instytut Kultury, wspólnie z partnerami na Mazowszu, organizuje z powodzeniem od 2001 r.

Pierwsza edycja festiwalu była elementem obchodów 475. rocznicy inkorporacji Księstwa Mazowieckiego do Korony Królestwa Polskiego. - W ciągu 12 poprzednich edycji cyklu udało się, wraz z lokalnymi partnerami, współorganizatorami wydarzeń, przygotować 132 koncerty symfoniczne i kameralne z udziałem wybitnych solistów, czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, zespołów kameralnych, znakomitych orkiestr symfonicznych i kameralnych oraz chórów - informuje Radosław Lubiak z działu promocji koncertów.

Szczegółowy program koncertu:

Muzyka sakralna Europy

- Wincenty z Kielczy: "Gaude, Mater Polonia"

- Wacław z Szamotuł: "Ego sum pastor bonus"

- Mikołaj Zieleński: "O gloriosa Domina"

- Antonio Vivaldi: Gloria (fragment)

- Wolfgang A.Mozart: "Ave Verum Corpus"

- Gioacchino Rossini: "Mała Msza Uroczysta" (fragment)

- Georg Friedrich Haendel: "Alleluja" z oratorium "Mesjasz"

Słynne partie chóralne z oper XIX wieku

- Giuseppe Verdi: "Va, pensiero" z opery "Nabucco", "Noi siamo zingarelle. Di Madride noi siam mattadori" z opery "La Traviata"

- Stanisław Moniuszko: "Mazur" z opery "Straszny dwór".

Obecny kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie   Obecny kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie
Świątynia, według projektu arch. Joachima Hempla, fundacji Konstancji z Czartoryskich Zamojskiej, wzniesiona została w latach 1786-1787
Archiwum kurii radomskiej

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama