Nowy numer 4/2021 Archiwum

Dożynkowy oberek

Zatańczyli go reprezentanci władz cywilnych i duchownych – starosta Józef Róg, burmistrz Rafał Kądziela i ks. kan. Jan Serszyński, proboszcz parafii kolegiackiej pw. św. Bartłomieja.

Uroczystość rozpoczęła się w opoczyńskiej kolegiacie od procesji z dożynkowymi wieńcami, a potem Mszą św. Jako pierwszy do kościoła został wprowadzony wieniec przygotowany w Bukowcu Opoczyńskim, bo to sołectwo było gospodarzem tegorocznych dożynek. – Dla rolników to był dobry rok. Było i ciepło, i wilgotno. Jest za co dziękować Panu Bogu – mówią Wioletta Mokrowiecka i Adam Madej, gospodarze dożynek. Na gospodarzy wybrała ich bukowiecka społeczność.

Pani Wioletta specjalizuje się w produkcji mleka i bydła opasowego. Pan Adam stawia na uprawę zbóż, hodowlę drobiu i zwierząt.

Po Mszy św. świąteczny korowód udał się ulicami miasta na plac koło Miejskiego Domu Kultury. Tu odbyły się tradycyjne obrzędy „ośpiewania” i „otańczenia” wieńców. Potem dzielono się chlebem wypieczonym z tegorocznych zbiorów, a festyn trwał do późnego wieczora. W dożynkach wzięli udział przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz liczni zaproszeni goście. Świetna pogoda sprawiła, że w imprezie licznie wzięli udział także mieszkańcy miasta i okolicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama