Nowy numer 25/2018 Archiwum

Red hot, czyli...

Przytyk i gminy ościenne określane są mianem „paprykowego zagłębia”.

Gmina Przytyk w powiecie radomskim słynie z uprawy papryki. To właśnie stąd na polski rynek trafia rocznie ponad 60 tys. ton tego warzywa. Uprawę papryki na tym terenie „zaszczepił” w latach 80. XX w. Antoni Kwietniewski z Woli Wrzeszczowskiej. Podpatrzył, jak robią to Holendrzy i Niemcy, a swoje obserwacje, poparte wiedzą rolniczą, wykorzystał w rodzinnych stronach. Uprawa tego warzywa szybko stała się wiodącą działalnością wśród miejscowych rolników.

Zrodziła się także inicjatywa organizowania imprezy, podczas której lokalni producenci będą mogli podziękować za zebrane plony oraz wymienić się doświadczeniami związanymi z prowadzoną działalnością. I tak za nami już XVII Ogólnopolskie Targi Papryki, które odbywały się na terenie Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie koło Przytyka. Targi Papryki to nie tylko wystawa stoisk lokalnych producentów, ale i znakomita okazja dla przedsiębiorców do zaprezentowania swoich produktów i usług. A że papryka jest tu w roli głównej, więc niemal wszystko do niej nawiązuje. Również konkurs na potrawę z tym warzywem.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma