Duszpasterstwo Rodzin rozpoczęło nowy rok formacyjny Mszą św. w kościele św. Jana w Radomiu. W sali konferencyjnej kurii doradcy życia rodzinnego z całej diecezji wysłuchali wykładu o adhortacji papieża Franciszka "Amoris laetitia" i poznali przepis na piękno.
- Takie spotkania są bardzo ważne, ponieważ mobilizują doradców i nas do lepszej pracy dla duszpasterstwa, ale jednocześnie jest też potrzeba ciągłej formacji, korzystania z nowych źródeł, rozwiązań, propozycji i podpowiedzi. W tym roku dużą pomocą w naszej pracy w Duszpasterstwie Rodzin będzie adhortacja papieża Franciszka "Amoris laetitia" ("Radość miłości"). Trzeba przyznać, że papież Franciszek i pisze językiem teologicznym, powołując się na sobory czy Ojców Kościoła, ale pisze też bezpośrednio do małżonków, duszpasterzy, doradców życia rodzinnego, jakie zadania mają każdy na swoim polu - mówi ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin.
Ks. Adamczyk podkreśla, że papież często używa w adhortacji słowa „towarzyszyć”. Pisze, by towarzyszyć małżonkom, dzieciom, narzeczonym, którzy się formują do zawarcia małżeństwa i by traktować ich ze szczególną, aby mogli jak więcej skorzystać z tego, co proponuje im Kościół.
- Papież daje konkretne zadania duszpasterzom, by byli bliżej małżonków, narzeczonych, rodziców. Mówi, że doradcy życia rodzinnego powinni mieć nie tylko dużą wiedzę, ale powinni być też wyczuleni na różne sytuacje, które niesie współczesny świat, a które odzwierciedlają się w małżeństwach i rodzinach. Zachęca, by w poradnictwie rodzinnym zajmować się także małżonkami, którzy przeżywają kryzysy - mówi ks. Adamczyk.
Prezentację "Przepis na piękno" przygotowała Aneta Karpińska z firmy Colour and Style w Radomiu. Mówiła, że każda kobieta dąży do tego, by się dobrze czuć. Dbanie o wygląd zewnętrzny jest bardzo ważne, bo spójność pomiędzy tym, co jest w środku, a tym, co na zewnątrz, daje poczucie szczęścia, radości. A. Karpińska podpowiadała, jakie kolory, fasony pasują do danego typu urody i jak można ukryć mankamenty figury.
- Spotkania formacyjne są też okazją, by powitać nowe osoby, które wchodzą do pracy w poradnictwie. Mamy 110 parafialnych poradni rodzinnych i 116 doradców. W tym roku, co nas bardzo cieszy, 2 małżeństwa podejmują pracę w poradnictwie i 4 panie jako doradczynie. Rozpoczynamy nowy kurs poradnictwa rodzinnego, kurs na nauczyciela naturalnego planowania rodziny. Przed nami też Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę we wrześniu. 26 września rozpoczynamy kursy przedmałżeńskie dla narzeczonych, którzy nie mieli w szkole przygotowania - wylicza Małgorzata Górka, diecezjalny doradca życia rodzinnego.
W spotkaniu uczestniczyła Justyna Mazur. Od 2009 r. służy w poradni przy parafii pw. św. Bartłomieja w Opocznie. Jest doradcą życia rodzinnego i instruktorem naturalnych metod rozpoznawania płodności.
- Te spotkania nas integrują i wzmacniają na drodze służby narzeczonym i małżonkom. Czerpiemy z nich siłę. Widzimy, że nas troszkę jest. Wymieniamy się doświadczeniami, dzielimy trudnościami, sukcesami, porażkami. Mamy to przeświadczenie, że młodzi ludzie przychodzą do nas przekonani, że wszystko wiedzą. Ale na spotkaniach okazuje się, że dużo rzeczy jest dla nich nowych. Chcemy, żeby weszli bardziej świadomie na drogę życia małżeńskiego. Uświadamiamy im pewne zagrożenia. Głównie koncentrujemy się w poradni na pokazaniu im w jaki sposób każda kobieta może rozpoznać, kiedy jest płodna. Do naszej poradni po porady przychodzą również małżonkowie, gdy przeżywają trudności - mówi J. Mazur.