Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nowy opiekun służby liturgicznej

Bp Henryk Tomasik mianował nowego diecezjalnego duszpasterza ministrantów. Zadanie to powierzył ks. Michałowi Michnickiemu, wikariuszowi radomskiej parafii pw. św. Łukasza (os. Michałów).

Ks. Michnicki zastąpił ks. Tomasza Herca, sekretarza ordynariusza. - Prosiłem ks. biskupa o zwolnienie mnie z tej funkcji, bo liczba obowiązków kazała mi na serio spojrzeć na szanse dobrego realizowania zadań wynikających z opieki nad ministrantami. Mam nadzieję, że mój następca, a życzę mu sukcesów, świetnie wywiąże się z tego, co przed nim. Trzeba tutaj także mieć na uwadze sprawę odczytywania głosu powołań do kapłaństwa, bo przecież ministranci, co podkreślał św. Jan Paweł II, i co pokazują statystyki, są pierwszym środowiskiem, z którego wywodzą się alumni, a potem księża - mówi ks. Herc. Funkcja osobistego sekretarza biskupa wiąże się z wieloma obowiązkami, w tym z licznymi wyjazdami. Ponadto ks. Herc jest diecezjalnym opiekunem nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. i wykładowcą liturgiki w radomskim seminarium. Corocznie przygotowuje także kalendarz liturgiczny dla diecezji radomskiej.

- Ks. Michał jako diakon odbywał praktyki w naszej parafii, a potem przyszedł do nas jako neoprezbiter i od tamtej pory 6. rok pracuje jako wikariusz. Ministranci bardzo go lubią, cenią i szanują - mówi ks. kan. Marian Mazurkiewicz, proboszcz parafii św. Łukasza.

Sam mianowany wspomina, że opieka nad ministrantami to pasja, która początkami sięga rodzinnej parafii pw. Nawiedzenia NMP w Opocznie. Tam jeszcze jako licealista prowadził ministrantów. - Liturgia to moja pasja. Jako alumn byłem ceremoniarzem asysty biskupiej. A praca z ministrantami to najpierw liturgia. Potem, oczywiście, także formacja, bo ministrantem jest się nie tylko przy ołtarzu, ale także w szkole, w domu czy na boisku - mówi.

Zdradzając najbliższe plany, mówi, że liczy na bliższą współpracę z diakonią liturgiczną Ruchu Światło-Życie. - Myślimy o diecezjalnych kursach dla lektorów i dla ceremoniarzy. Wszystko po to, by liturgia była jak najpiękniejsza i głęboka - wyjaśnia.

Nowy duszpasterz ministrantów chce nie tylko kontynuować, ale też rozbudować o jesienną i wiosenną serię rozgrywek w ramach odbywających się od szeregu lat diecezjalnych mistrzostw ministrantów w halowej piłce nożnej.

Ks. Michał Michnicki z ministrantami pracuje od kilkunastu lat. Zaczął jeszcze jako licealista   Ks. Michał Michnicki z ministrantami pracuje od kilkunastu lat. Zaczął jeszcze jako licealista
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama