Nowy numer 3/2021 Archiwum

Żywność dla najbardziej potrzebujących

Caritas Diecezji Radomskiej rozda żywność 2500 potrzebującym mieszkańcom Radomia i okolicznych miejscowości. Już można zgłaszać się po skierowania do MOPS i GOPS.

- Program dystrybucji żywności realizujemy w ścisłej współpracy z Radomskim Bankiem Żywności, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Radomiu oraz z Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej na terenie diecezji radomskiej. Pomagamy ludziom potrzebującym, czasem znajdującym się w skrajnej nędzy - wyjaśnia ks. Robert Kowalski, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Pomoc w ramach POPŻ skierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie i rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych, i dlatego trafiać będzie do ograniczonej liczby osób - znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji.

Radomski MOPS oraz GOPS-y wydają najpierw skierowania upoważniające do skorzystania z pomocy.

- Nie wszyscy są uprawnieni do otrzymania pomocy. W przypadku osób samotnych są to osoby, których dochód nie przekracza 951 zł netto na osobę, w przypadku rodzin jest to 771 zł netto na osobę. To jest bardzo istotne, ponieważ w przypadku tego programu nie mamy możliwości, żeby zrobić jakikolwiek wyjątek. W tej  chwili jesteśmy przygotowani do wydawania takich skierowań we wszystkich zespołach pracy socjalnej, których jest 10 na terenie miasta. Osoby chętne mogą się zgłaszać do pracowników socjalnych od 8.00 do 10.00 - mówi Małgorzata Gębska, kierownik Działu Pracy Socjalnej przy MOPS w Radomiu.

Przy wydawaniu skierowań pracownicy socjalni biorą też pod uwagę drugie kryterium. - Musi wystąpić jedna z okoliczności, która powoduje, że ta osoba pozostaje w niedostatku. To jest m.in. bezrobocie, ubóstwo, problemy związane z wychowywaniem dzieci, rodziny wielodzietne, osoby, które opuszczają zakład karny - czyli osoby, które są w najtrudniejszej sytuacji - wyjaśnia M. Gębska.

Każdy z potrzebujących otrzyma 13 produktów, m.in.: makaron, ryż, herbatniki, mleko, gulasz, szynkę, cukier, olej.

- Są to pełnowartościowe produkty, które najczęściej z powodu nadwyżek produkcyjnych są skierowane do tego programu. Planujemy rozdać żywność1500 osobom mieszkającym w Radomiu i 1000 osób z terenu. Jeżeli będzie potrzeba, rozszerzymy nasz program.

Zapisy na podstawie skierowań przyjmowane są od poniedziałku do piątku od 9.00 do 12.00 w magazynie Caritas Diecezji Radomskiej przy ul. Kościelnej 5 w Radomiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama