Nowy numer 33/2018 Archiwum

Graffiti dla proboszcza męczennika

Na przystanku autobusowym w podradomskich Trablicach (dawniej Pelagów) pojawiła się instalacja upamiętniająca ks. Romana Kotlarza, proboszcza, który zmarł po najściach i pobiciach przez "nieznanych sprawców" w 1976 r.

Ks. Kotlarz był w Radomiu 25 czerwca 1976 r. i przez krótki czas szedł w sutannie z protestującymi robotnikami, a na koniec pobłogosławił ich ze schodów kościoła pw. Świętej Trójcy (kościół jezuitów).

Potem w płomiennych kazaniach mówił o pokrzywdzonych i domagał się sprawiedliwości. Przynajmniej trzykrotnie został pobity przez "nieznanych sprawców".

Zmarł 18 sierpnia 1976 r. Niejednokrotnie radomska "Solidarność" apelowała o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego kapłana męczennika.

Graffiti na przystanku wykonał i zaprojektował radomski artysta Michał Grochowiecki. Centralną część przystanku zajmuje podobizna ks. Kotlarza oraz napis "Pamiętamy 1976-2016".

Boki zdobią grafiki Czerwiec '76 oraz Ostatni Przystanek Pelagów, co jest nawiązaniem do miejsca ostatniej posługi ks. Romana Kotlarza.

Graffiti powstało w inicjatywy mieszkańców Trablic: Wiesława Pachniewskiego, Marcina Jakubiaka, Pawła Lisa oraz Waldemara Trelki.

- Rok 2016 jest bogaty w liczne wydarzenia związane z obchodami 40. rocznicy Radomskiego Czerwca ’76. Postacią nierozerwalnie związaną z tamtym okresem jest postać ks. Romana Kotlarza. Jedną z form okazania pamięci o bestialsko zamordowanym kapłanie było wykonanie okolicznościowego graffiti na przystanku autobusowym naprzeciw kościoła parafialnego - mówił na antenie Radia Plus Radom Waldemar Trelka. 

Projekt został zrealizowany w porozumieniu i za zgodą Urzędu Gminy w Kowali. Całość prac remontowych i artystycznych została sfinansowana przez inicjatorów akcji.

  Napis "Ostatni Przystanek Pelagów" jest nawiązaniem do miejsca ostatniej posługi ks. Romana Kotlarza
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma