Nowy numer 4/2021 Archiwum

50 lat Duszpasterstwa Akademickiego w Radomiu

- Jubileusz jest dla nas okazją do spojrzenia na to, co było, by z nową energią pójść naprzód - mówią duszpasterze akademiccy. Centralne obchody odbędą się 15 października.

Duszpasterstwo Akademickie w Radomiu swój początek ma w 1966 r. Przy parafii pw. św. Jana zaczął je organizować ks. Tadeusz Borowski, później też ks. Henryk Krzosek i ks. Zdzisław Domagała.

Podobną strukturę tworzył ks. Jerzy Banaśkiewicz na terenie obecnej parafii katedralnej.

Ks. Banaśkiewicz podczas 49-dniowego strajku studentów na radomskiej WSI w 1981 r. codziennie o 20.00 odprawiał dla strajkujących Mszę św. w sali senatu uczelni. Spotkania ze studentami w mniejszych grupach prowadzili także ks. Stanisław Makarewicz, ks. Adam Maj i o. Hubert Czuma SJ.

Od 1989 r. duszpasterzami nie są już wikariusze, ale księża oddelegowani przez biskupa do pracy wśród studentów. Obecnie są nimi: ks. Marek Adamczyk, ks. Artur Chruślak i ks. Mariusz Wilk. Coniedzielne Msze św. w katedrze i na osiedlu Akademickim, spotkania formacyjne w ośrodku DA i w akademikach, rekolekcje, wyjazdy integracyjne i rekolekcyjne, kursy ewangelizacyjne - to dzisiaj codzienność działalności DA.

- Jubileusz jest dla nas okazją do spojrzenia na to, co było, by z nową energią pójść naprzód. Wraz z całą społecznością Duszpasterstwa Akademickiego chcemy zaprosić wszystkich, którzy w ciągu tych wielu lat byli związani z działalnością DA w Radomiu. Nie jesteśmy w stanie dotrzeć osobiście do tak licznej grupy osób, ale serdecznie zapraszamy tych, którzy współtworzyli dzieło, które dzisiaj staramy się kontynuować. Będzie to też dobra okazja do rozmowy, wspomnień po latach. Do zobaczenia na głównych uroczystościach! - zapraszają duszpasterze akademiccy.

Centralne obchody 50-lecia istnienia Duszpasterstwa Akademickiego w Radomiu odbędą się w sobotę 15 października.

O 10.00 Mszę św. kościele św. Jana Chrzciciela przy ul. Rwańskiej 6 celebrować będą metropolita częstochowski abp Wacław Depo, duszpasterz akademicki w Radomiu w latach 1984-1990, bp Henryk Tomasik oraz byli i obecni duszpasterze akademiccy.

O 11.30 w Auli Głównej UTH (ul. Chrobrego 31) będzie poczęstunek, a o 12.30 – akademia jubileuszowa i okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości.

W związku z jubileuszem duszpasterze przygotowali wiele imprez, m.in. koncert zespołu niemaGOtu z Krakowa, cieszące się ogromną popularnością „Warsztaty ze Śmiechem”, pielgrzymkę studentów do Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Będzie Msza św. i modlitwa uwielbienia, którą poprowadzi Akademicka Wspólnota Jonasza, oraz spotkanie z cyklu „Całkiem Inna”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama