Nowy numer 43/2020 Archiwum

Święto sztuki i przekraczanie barier

VII Spotkania Teatralne Osób Niepełnosprawnych Kałków-Godów 2016 - „Święci na każdy dzień”.

Od siedmiu lat w Ali Św. Jana Pawła II w Sanktuarium w Kałkowie-Godowie  odbywają się Spotkania Teatralne Osób Niepełnosprawnych. To impreza integracyjna, w której biorą udział osoby niepełnosprawne i starsze z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. Idea ta zrodziła się z potrzeby zorganizowania takiej formy działalności kulturalnej skierowanej do osób niepełnosprawnych i starszych. Inspiracją dla tego pomysłu była działalność Teatru Dramatycznego założonego przez ks. Infułata Czesława Walę. Organizatorem imprezy „Święci na każdy dzień” było Świętokrzyskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnym „RADOŚĆ” w Godowie, a współorganizatorami Warsztat Terapii Zajęciowej przy Parafii Rzymsko-Katolickiej w Kałkowie Godowie oraz Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Kałkowie-Godowie.

Wydarzenie to zainaugurowała Msza św. sprawowana przez ks. kan. Zbigniewa Staniosa, kustosza i proboszcza Parafii w Kałkowie-Godowie. Otworzyła je Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, a gości powitała Dorota Jop, prezes Stowarzyszenia „RADOŚĆ”. Tegoroczna edycja Spotkań Teatralnych miała wyjątkowy charakter, gdyż  kilka dni wcześniej w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach organizatorzy Spotkań Teatralnych Dorota Jop, ks. Zbigniew Stanios i  Roman Konopka, kierownik WTZ w Kałkowie-Godowie, odebrali z rąk Sebastiana Chwałki, wojewody świętokrzyskiego i podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, statuetkę „Czyste serce”.

Nagrodę tę w kategorii wydarzenie-akcja  otrzymały Spotkania Teatralne Osób Niepełnosprawnych Kałków-Godów. W czasie spotkań teatralnych w auli panowała niemal świąteczna atmosfera, to było święto sztuki i przekraczania barier niepełnosprawności. Na scenie zaprezentowały się grupy teatralne z województwa świętokrzyskiego. Spektakle teatralne oceniało jury, w którym zasiedli aktorzy Teatru Dramatycznego im. ks. Infułata Czesława Wali w Kałkowie-Godowie: Marian Mocoń, Maciej Bidziński, Jerzy Mikos i Jarosław Zapała oraz Ks. Andrzej Wróblewski, wikariusz Parafii w Kałkowie-Godowie.

Pierwsze miejsce i nagrodę publiczności otrzymała grupa teatralna „Altanka Świętokrzyska” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie za spektakl o św. Franciszku „Poverello", II miejsce równorzędnie grupa teatralna ,,Arabeska" z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Końskich (spektakl „Miejcie nadzieję") i grupa teatralna ,,Brzask" ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach (spektakl „Ojciec Pio”).

Wyróżnienie dla najlepszego aktora otrzymała Renata Szyba z grupy teatralnej „Stokrotka” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kielcach. Nagrody rzeczowe i posiłki zostały sfinansowane ze środków finansowych przekazanych przez Wojewodę Świętokrzyskiego. Spotkania Teatralne zostały zrealizowane w ramach konkursu wojewody świętokrzyskiego „Działania na rzecz aktywizacji osób w podeszłym wieku lub integracji międzypokoleniowej, głównie skutkujące nawiązaniem więzi”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama