- To, co rozsławiło Polskę, to Dni w Diecezjach. To ogromna troska, aby nasi goście poznali naszą historię, kulturę, krajobraz - powiedział bp Henryk Tomasik.
„Światowe Dni Młodzieży w naszej Ojczyźnie, były historycznym wydarzeniem zarówno dla pielgrzymów, którzy przybyli do nas z całego świata, jak i dla polskiej młodzieży. Ten szczególny czas radości, modlitwy i doświadczenia wspólnoty pozostanie na długo - razem z przesłaniem Papieża Franciszka - w sercach młodych.
Jest moją szczególną radością, że w przygotowaniu Światowych Dni Młodzieży w naszej diecezji brały udział osoby, które łącza profesjonalizm z wrażliwością i którym dobro młodzieży leży na sercu” - taki tekst, który podpisał bp Henryk Tomasik, został wydrukowany na podziękowaniach, które trafiły do samorządów, instytucji i osób, które zaangażowały się w pomoc i organizację przy ŚDM.
Biskup Tomasik wręczał podziękowania podczas uroczystej gali w Auli im. Jana Pawła II w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Podziękowanie za pracę związaną z promocją Światowych Dni Młodzieży w naszej diecezji i profesjonalne relacje ze spotkań związanych z tym wydarzeniem otrzymała również redakcja „Gościa Radomskiego”.
O oprawę muzyczną gali zadbał Młodzieżowy Zespół Ludowy „Guzowianki”, a wolontariuszka Anna Skurzyńska podzieliła się wspomnieniami związanymi z ŚDM.
Do obecnych na uroczystości zwrócił się także ordynariusz: - To, co rozsławiło Polskę, to Dni w Diecezjach. To ogromna troska, aby nasi goście poznali naszą historię, kulturę, krajobraz. Rozsławiły się na cały świat nasze pierogi - i te z jagodami, i te z grzybami. Młodzież była zachwycona. Taka wielka panorama, która wynikała z gościnności. To jest najpiękniejsze świadectwo. Młodzież poznała polską kulturę, ale przede wszystkim Polaków pełnych wiary, pobożności i gościnności. I o tym piszą w prasie, w różnych krajach. To są artykuły pełne uznania i wdzięczności. W tym wszystkim uczestniczyliśmy. To państwo pomogli w przeżywaniu tego niezwykłego wydarzenia, które przejdzie do historii. Ono nas zjednoczyło. Dziękuję państwu za to, że tu, w naszej diecezji, mogliśmy przyjąć gości i pokazać piękno Polski, ale przede wszystkim dobre serca Polaków.
Ks. Mariusz Wilk, koordynator przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, przypomniał, że w przygotowanie ŚDM na terenie naszej diecezji zaangażowało się ponad 40 samorządów, ponad 50 kół gospodyń wiejskich i ponad 600 wolontariuszy. - Przyjęliśmy 2500 osób z 23 krajów. Przez Muzeum Wsi Radomskiej podczas imprezy zatytułowanej „Posmakuj Polski” przewinęło się 11 tys. To może tylko liczby, ale za każdą z nich stoją bardzo konkretne osoby, które sprawiły, że to, o czym przed chwilą mówił biskup, było piękne, dobre i tym można się chwalić - powiedział ks. Mariusz.
Na zakończenie gali Tadeusz Wojciechowski, wójt gminy Sławno, powiedział: - Nie byłoby możliwe zrealizowanie w takim wydaniu, na światowym poziomie Światowych Dni Młodzieży, gdyby nie osoba pasterza naszej diecezji bp. H. Tomasika oraz księży koordynatorów Mariusza Wilka i Marka Adamczyka. Ten klimat rodziny diecezjalnej, który został stworzony, natchnął nas wielką wolą, aby jak najlepiej przygotować się i przyjąć pielgrzymów z całego świata - mówił. Wójt podziękował także ordynariuszowi za jego obecność podczas Dni w Diecezji w gminie Sławno.
Przedstawicielka kół gospodyń wiejskich przyniosła dla ordynariusza bochen chleba.
Artur Bagieński, wicemarszałek województwa łódzkiego, przekazał biskupowi Mszał Łaciński.
Po części oficjalnej Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, zaprosiła wszystkich do skansenu na poczęstunek.