Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wyzwanie demograficzne

Prezydent Radomia Radosław Witkowski i członek Zarządu PGK Nieruchomości Tomasz Siwak podpisali list intencyjny dotyczący programu Mieszkanie Plus.

Mieszkanie Plus to dostępność mieszkań na wynajem i klucz do rozwoju polskich miast i regionów.

- Jednym z priorytetów mojej prezydentury jest to, aby stwarzać jak najlepsze warunki do osiedlania się w naszym mieście. To jest wyzwanie demograficzne. Wyzwanie nie tylko dla naszego miasta. Bardzo poważnie do tego podchodzimy, aby dać szansę wyboru naszego miasta jako miejsca, w którym młodzi ludzie będą się chcieli osiedlać, pracować. Byśmy mogli budować nasze miasto i je rozwijać. Jednym z tych założeń była chęć realizowania programu budowy mieszkań na wynajem. Jako miasto jesteśmy zainteresowani realizowaniem tego projektu. Cieszę się, że dziś możemy realizować ten program przy udziale Banku Krajowego Nieruchomości. Jesteśmy zainteresowani współpracą z polskim rządem, aby ten program realizować i aby w Radomiu powstawało jak najwięcej mieszkań o różnej formie własności - powiedział prezydent Witkowski.

We wrześniu Rada Ministrów podjęła uchwałę ws. przyjęcia Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego filarem jest program Mieszkanie Plus. Chodzi m.in. o zwiększenie liczby mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców - do 2030 r. liczba mieszkań przypadająca na 1 tys. mieszkańców powinna osiągnąć średnią Unii Europejskiej, co oznacza wzrost z 363 do 435 mieszkań.

Inwestycje będą realizowane z wykorzystaniem nieruchomości znajdujących się obecnie w posiadaniu samorządów, Skarbu Państwa, spółek z jego udziałem i inwestorów prywatnych.

- Radom, podobnie jak szereg innych lokalizacji, które zostały wybrane jako miejsce, gdzie podpisywane są listy intencyjne, jest szczególnym miejscem. Rząd, który mam przyjemność reprezentować, jako jeden ze swoich priorytetów uczynił wsparcie średnich i mniejszych miast. To jeden z elementów realizacji strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Stanowi swego rodzaju rozpoczęcie wsparcia pakietu dla miast średnich i mniejszych, czyli kwestie mieszkaniowe obok kwestii związanych chociażby z edukacją, szkolnictwem wyższym. Gratuluję, że Radom jest w grupie, która będzie pilotować ten program - powiedział obecny na tej uroczystości Paweł Chorąży, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Przy podpisywaniu listu intencyjnego obecni byli także posłowie na Sejm RP - Anna Kwiecień i Andrzej Kosztowniak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama