Nowy numer 48/2023 Archiwum

15. rocznica śmierci bp. Jana Chrapka

We wtorek, 18 października, o godz. 18 w radomskiej katedrze sprawowana będzie Msza św. w intencji zmarłego tragicznie 15 lat temu drugiego biskupa radomskiego.

Celebrze będzie przewodniczył bp Henryk Tomasik. Ofiary złożone podczas Mszy św. zostaną przeznaczone na program stypendialny dla dzieci niepełnosprawnych, realizowany przez Fundusz im. Bp. Jana Chrapka.

Po Mszy św., kolejny raz, nastąpi wręczenie nagrody Viventi Caritate - Żyjącemu Miłością za rok 2016. Pomysłodawcą nagrody jest Fundusz im. bp. Jana Chrapka, działający przy diecezjalnej Caritas. - Jest ona przyznawana w uznaniu zasług na polu działalności charytatywnej, społecznej i kulturalnej, wynikającej z realizacji ewangelicznego wezwania do niestrudzonego poszukiwania dobra - mówi Zbigniew Sobieraj z Funduszu.

Od kilku dni na sarkofagu bp. Chrapka pojawiła się nalepka z możliwością ściągnięcia internetowej aplikacji Epado. Wystarczy zeskanować kod, a smartfon przekaże informacje, zdjęcia i wspomnienia dotyczące bp. Jana.

- My, wówczas dorośli, ale też ówczesna młodzież, pamiętamy jego duszpasterski dynamizm. Ale lata mijają i osoby modlące się przy jego sarkofagu pytają o więcej informacji o biskupie pochowanym w naszej katedrze. Na te pytania i oczekiwania pozwoli odpowiedzieć ta aplikacja - mówi ks. Krzysztof Ćwiek, proboszcz parafii katedralnej.

Autorem aplikacji jest Stanisław Urbańczyk. - Na sarkofagu bp. Chrapka w radomskiej katedrze pojawiła się nalepka. Wystarczy ściągnąć bezpłatną aplikację Epado i, skanując kod, można w tym miejscu pobrać informacje o bp. Janie - mówi autor aplikacji.

Akcja będzie się rozszerzać. - W Epado mamy już przygotowane informacje o abp. Zygmuncie Zimowskim i bp. Edwardzie Materskim, pochowanym na radomskim cmentarzu przy ul. Limanowskiego. W niedalekiej przyszłości przygotujemy dane o biskupach Stefanie Siczku i Pawle Kubickim, pochowanych na cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu - mówi ks. Sławomir Ziółek, wikariusz parafii katedralnej, współpracujący w tym dziele z S. Urbańczykiem.

Epado jest aplikacją, która umożliwia upamiętnienie każdej z bliskich nam osób. Ale, obok tego, można tam umieszczać miejsca ważne dla naszej przeszłości. - Wystarczy wejść na naszą stronę - mówi S. Urbańczyk.

Bp Jan Chrapek urodził się w 1948 r. W 1975 r. przyjął święcenia kapłańskie w zgromadzeniu św. Michała Archanioła (michalici). Wiele lat pracował w środkach społecznego przekazu, m.in. był redaktorem naczelnym wydawanego przez jego zakon miesięcznika "Powściągliwość i Praca".

25 marca 1992 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji drohiczyńskiej, skąd w 1994 r. przeniósł go na takie samo stanowisko do diecezji toruńskiej. 28 czerwca 1999 r. bp Jan Chrapek został mianowany ordynariuszem radomskim.

Dwa lata później, 18 października, drugi pasterz kościoła radomskiego zginął w wypadku samochodowym w Sieklukach niedaleko Radomia.

Od kilku dni na sarkofagu znajduje się nalepka z aplikacją Epado, upamiętniająca bp. Jana Chrapka   Od kilku dni na sarkofagu znajduje się nalepka z aplikacją Epado, upamiętniająca bp. Jana Chrapka
Do skorzystania z niej zachęcają (od lewej): ks. Krzysztof Ćwiek, Stanisław Urbańczyk i ks. Sławomir Ziółek
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy