Obraz Świętej Rodziny, na zaproszenie Rycerzy Kolumba, nawiedził parafię pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu.
W Polsce jest to trzecia peregrynacja obrazu Matki Bożej, która odbywa się dzięki Rycerzom Kolumba. Tym razem chodzi o obraz przedstawiający Świętą Rodzinę, który od półtora roku nawiedza parafie, gdzie działają rycerskie rady. - W naszej parafii pw. MB Częstochowskiej wpletliśmy peregrynację w cykl duszpasterski, w którym za cel stawiamy sobie propagowanie wspólnej modlitwy rodzinnej i nabożeństw różańcowych. W tygodniu, w którym trwało nawiedzenie, każdy dzień był poświęcony innemu aspektowi rodziny. Modliliśmy się za małe dzieci i matki w stanie błogosławionym, za tych, którzy oczekują potomstwa, za chore dzieci, za rodziców, dziadków, narzeczonych, za rodziny, które przeżywają kryzysy, i za te rozbite, za związki niesakramentalne. Obecność tego szczególnego obrazu pokazała nam, jak bardzo potrzeba nam modlitwy za siebie nawzajem - powiedział proboszcz ks. kan. Wiesław Lenartowicz, kapelan Rady 14004.
- Wierni przynoszą na każde nabożeństwo wypisane osobiste czy rodzinne intencje i każdego dnia w tych intencjach modlimy się. Codziennie są Różaniec, Msza św. z konferencją i Apel Jasnogórski o 21.00. W intencjach widać, jakie mamy problemy, kiedy dziadkowie modlą się o chrzest dla swoich wnuków, o wyprostowanie drogi życiowej swoich dzieci. Małe dzieci modlą się o powrót taty z zagranicy albo żeby rodzice nie kłócili się ze sobą czy żeby chora babcia dożyła ich Pierwszej Komunii św. Niestety, łatwiej nam w relacjach codziennych kłócić się ze sobą niż modlić się za siebie, a to nawiedzenie zachęca do modlitwy. Są osoby, które przychodzą i w intencji swoich rodzin podjęły np. Nowennę Pompejańską. One modlą się od Mszy św. wieczorowej do Apelu Jasnogórskiego, odmawiając cały Różaniec. Widać olbrzymie zatroskanie o rodzinę. Potrzebujemy okazji i zachęty, żeby to pokazać na zewnątrz. To coś takiego, jak młodzież przeżywająca Światowe Dni Młodzieży. Oni wyciągali medaliki spod koszuli. Dla wygody różaniec był noszony na szyi. Potrafili łączyć się w sprawach wiary i wspólnie modlić - podsumował kapelan.
Mszy św. w czasie peregrynacji obrazu Świętej Rodziny przewodniczy ks. Wiesław Lenartowicz
Archiwum Rady 14004
„Przyszłość świata i Kościoła idzie przez rodzinę” - głosił św. Jan Paweł II, którego papież Franciszek nazwał Papieżem Rodziny. Uznając podstawową rolę, jaką pełni rodzina w świecie, Rycerze Kolumba poświęcają swój 17. już program modlitw Najświętszej Rodzinie w intencji umocnienia katolickich rodzin i zachęty do modlitwy rodzinnej. Ceremonia inaugurująca Program Modlitw ku czci Najświętszej Rodziny odbyła się 4 sierpnia 2015 r., podczas 133. Najwyższej Konwencji w Filadelfii, kilka tygodni przed odbywającym się w tym mieście VIII Światowym Spotkaniem Rodzin.
Obraz, wokół którego skupia się program modlitw, przedstawia Świętą Rodzinę. Akwaforta została wykonana przez Giovanniego Balestrę (1774-1842) na podstawie obrazu Giovanniego Battisty da Sassoferrato (1609-1685). Obecnie znajduje się ona w Papieskim Instytucie im. Jana Pawła II Studiów nad Małżeństwem i Rodziną w Rzymie. Święta Rodzina w tym wizerunku peregrynuje obecnie od rady do rady w każdej jurysdykcji.