Nowy numer 19/2021 Archiwum

Będą kolejne renowacje

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego dziękuje za udział w 31. kweście na najstarszej radomskiej nekropolii. Podczas 4 dni zbiórki do puszek komitetu trafiło ponad 33 tys. zł.

Zebrane pieniądze zostaną w najbliższym roku przeznaczone na renowację wytypowanych przez komitet i zarządcę cmentarza - parafię św. Wacława - nagrobków potrzebujących pilnych prac konserwatorskich.

- Bardzo dziękujemy za wsparcie naszego wspólnego dzieła odnowy, za każdą, choćby najmniejszą i symboliczną, darowiznę przekazaną w czasie kwesty na radomskim cmentarzu rzymskokatolickim. To wyraz naszej wspólnej troski o dobro materialne i duchowe najstarszej radomskiej nekropolii. To też wyraz istoty naszego człowieczeństwa i wiary, że o nas i nasze groby ktoś długo po naszej śmierci będzie również pamiętał - mówi Sławomir Adamiec, zastępca przewodniczącego komitetu.

Cmentarz przy ul. Limanowskiego ma ponad 200 lat i jest jednym z najstarszych w Polsce. Znajduje się na nim ponad 300 zabytkowych nagrobków, wpisanych do rejestru zabytków woj. mazowieckiego. Społeczny komitet do pilnych prac remontowych wytypował ponad 30 mogił.

- W 2017 r. zostanie poddany renowacji neoklasycystyczny, szlachecki nagrobek Jana Mileyko (ur. ok. 1784, zm. 1842), pułkownika kawalerii i komendanta Radomia. Chcemy, po podliczeniu pieniędzy i kosztu renowacji tego nagrobka, wskazać ewentualnie również drugi do restauracji w 2017 roku. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ofiarność odwiedzających cmentarz, a także praca wszystkich wolontariuszy, w szczególności młodzieży radomskich szkół, która - mimo niesprzyjającej pogody - kwestowała w tym roku z komitetem - zaznacza S. Adamiec.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama