Nowy numer 43/2020 Archiwum

Proszę, przyjmijcie mnie

Dziś mija 7. rocznica uroczystego ingresu bp. Henryka Tomasika do radomskiej katedry. Polecajmy Panu Bogu posługę naszego pasterza.

Pamiętamy te z prostotą wypowiedziane wzruszające słowa: "Pragnę opisać mój Kościół, który mnie stale przerasta. Z wiarą w Bożą pomoc, z ufnością w Opiekę NMP, staję dziś przed Diecezją Radomską. Przyjęta misja ma także wymiar ludzki, dlatego też ponawiam, wypowiedzianą już w seminarium, prośbę pełną nadziei: Proszę, przyjmijcie mnie". Bp Henryk Tomasik witał się z diecezją, na zakończenie ingresu do radomskiej katedry.

W uroczystości wzięło udział 37 biskupów z Polski i zagranicy - z Białorusi, Ukrainy, Rosji, oraz około 400 księży, w tym kapłani z Włoch, USA i Niemiec.

Obecny był także abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, abp Zygmunt Zimowski, abp Józef Michalik, przewodniczący KEP, abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, abp Józef Życiński, metropolita lubelski oraz Zbigniew Kiernikowski, biskup siedlecki, którego biskupem pomocniczym był bp Tomasik. Obecni byli również Ingres rozpoczął się w progu katedry. Tutaj ks. prał. Edward Poniewierski, proboszcz katedry, podał bp. Henryowi klucze, krzyż do ucałowania oraz wodę święconą. Następnie po wejściu do kościoła bp Tomasik udał się na modlitwę przy sarkofagu bp. Jana Chrapka.

Na koniec Mszy św., głos zabrał nowy ordynariusz radomski, który podziękowania ludziom rozpoczął od wyrazów wdzięczności dla papieża: - Składam wyrazy czci i synowskiego oddania Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI. Dziękuję za zaufanie i mianowanie mnie biskupem radomskim - mówił bp Tomasik. Dziękował rodzicom, osobom duchownym i świeckim. Pod koniec prosił: - "Pragnę opisać mój Kościół, który mnie stale przerasta". Z wiarą w Bożą pomoc, z ufnością w Opiekę NMP, staję dziś przed Diecezją Radomską. Przyjęta misja ma także wymiar ludzki, dlatego też ponawiam, wypowiedzianą już w Seminarium, prośbę pełną nadziei: Proszę, przyjmijcie mnie - powiedział i zakończył: - „Pragnę opisać Kościół - mój Kościół, który związał się z moją ziemią…”. Pragnę dziś opisać mój Kościół, z którym chcę, jako Pasterz i Brat, wołać od dziś z mocą wiary i miłości do Boga w Trójcy Świętej Jedynego: "Przyjdź Królestwo Twoje!". Niech tak się stanie.

Bp Henryk Tomasik urodził się 4 stycznia 1946 r. w Łukowie. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1969 r. w katedrze siedleckiej. 21 listopada 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej, ze stolicą tytularną Fornos Minore. Sakrę biskupią otrzymał w Bazylice św. Piotra w Rzymie 6 stycznia 1993 r. z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. Jako motto swojej posługi biskupiej przyjął słowa "Adveniat Regnum Tuum" ("Przyjdź Królestwo Twoje!"). 16 października 2009 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem diecezji radomskiej. Ingres do katedry radomskiej odbył się 14 listopada 2009 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama