Nowy numer 43/2020 Archiwum

Być piękną - mimo choroby

Akademia Onkologiczna, inicjatywa Radomskiego Centrum Onkologii, zaprasza na kolejne spotkanie. Odbędzie się 1 grudnia o 16.00. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

- Podczas kolejnego spotkania chcemy rozmawiać o rehabilitacji i pielęgnacji. Powiemy między innymi o tym, jak pielęgnować blizny, co zrobić z obrzękami kończyn, jak dbać o włosy, skórę, paznokcie. Nie zabraknie praktycznych informacji na temat protez, peruk, stomii. Specjalnie dla pań przygotowaliśmy blok pod hasłem: "Jak być piękną mimo choroby nowotworowej - zasady pielęgnacji i makijażu" - mówi Izabela Leśkiewicz, rzecznik prasowy RCO, i dodaje, że spotkania dają niepowtarzalną szansę stawiania pytań: trudnych, koniecznych, po prostu wszystkich.

Radomskie Centrum Onkologii od kilku miesięcy prowadzi unikalną akcję - "Akademię Onkologiczną". Podczas wcześniejszych spotkań rozmawiano o tym, jak przygotować się do wizyty diagnostycznej, jaką dietę stosować podczas leczenia onkologicznego i jak budować relacje rodzinne w domu, gdzie pojawia się chory na raka. - Tu nie chodzi o same wykłady, ale o możliwość stawiania pytań. Chorzy często ich unikają, bo się boją czy po prostu wstydzą, albo uznają, że podczas wizyty lekarza w sali szpitalnej nie ma na nie czasu - mówi rzecznik.

Placówka pozostaje także pod opieką kapelanów. - Chorzy od pierwszych chwil pobytu w naszej placówce pytają o kapelana. Często wstydzą się dzwonić, bo niejednokrotnie wzywanie księdza kojarzy się z tym, co tu na ziemi ostateczne. Stąd cieszymy się, że jako wolontariuszy mamy u nas kapelanów, księży z parafii pw. Bożego Macierzyństwa NMP. Przychodzą do nas raz dwa razy w tygodniu. Raz w dzień powszedni i w niedzielę - mówi I. Leśkiewicz.

- Proboszcz ks. Zbigniew Sieroń ma dużo większe doświadczenie, ja jestem dopiero po święceniach. To mój pierwszy rok pracy duszpasterskiej. Ale podczas studiów w seminarium mieliśmy praktyki w szpitalu na Józefowie. Kontakt z chorymi nie jest mi obcy. Uczę katechezy w sąsiedztwie centrum. Jest więc bardzo blisko, stąd moje odwiedziny mogą być dłuższe. A chorzy chcą rozmawiać. Szukają otuchy. Potrzebują kontaktu z księdzem - mówi wikariusz ks. Damian Fołtyn.

Najbliższe spotkanie w ramach Akademii Onkologicznej odbędzie się 1 grudnia o 16.00. - To spotkania otwarte dla każdego. Ale jest jedno ograniczenie: liczba miejsc. Stąd chętnych prosimy o wcześniejsze potwierdzenie udziału. E-mail: e.godlewska@onkologiaradom.pl; telefon: 720 871 777. Trudno dać datę kończącą zgłoszenia. Na poprzednie spotkanie liczba miejsc została wyczerpana 8 dni przed dniem akademii - mówi rzecznik RCO.

Radomskie Centrum Onkologii pracuje od kilku miesięcy. Jest placówką niepubliczną, posiada podpisany kontrakt z NFZ na określone usługi medyczne i nie jest instytucją komercyjną. Świetna kadra z gronem specjalistów uznanych w kraju i nowoczesne wyposażenie pozwala na poszerzenie usług, łącznie z chirurgią i chemioterapią, ale tu jeszcze brak kolejnych kontraktów.

Radomskie Centrum Onkologii mieści się na osiedlu Wacyn przy ul. Uniwersyteckiej   Radomskie Centrum Onkologii mieści się na osiedlu Wacyn przy ul. Uniwersyteckiej
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama