Akademia Onkologiczna, inicjatywa Radomskiego Centrum Onkologii, zaprasza na kolejne spotkanie. Odbędzie się 1 grudnia o 16.00. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
- Podczas kolejnego spotkania chcemy rozmawiać o rehabilitacji i pielęgnacji. Powiemy między innymi o tym, jak pielęgnować blizny, co zrobić z obrzękami kończyn, jak dbać o włosy, skórę, paznokcie. Nie zabraknie praktycznych informacji na temat protez, peruk, stomii. Specjalnie dla pań przygotowaliśmy blok pod hasłem: "Jak być piękną mimo choroby nowotworowej - zasady pielęgnacji i makijażu" - mówi Izabela Leśkiewicz, rzecznik prasowy RCO, i dodaje, że spotkania dają niepowtarzalną szansę stawiania pytań: trudnych, koniecznych, po prostu wszystkich.
Radomskie Centrum Onkologii od kilku miesięcy prowadzi unikalną akcję - "Akademię Onkologiczną". Podczas wcześniejszych spotkań rozmawiano o tym, jak przygotować się do wizyty diagnostycznej, jaką dietę stosować podczas leczenia onkologicznego i jak budować relacje rodzinne w domu, gdzie pojawia się chory na raka. - Tu nie chodzi o same wykłady, ale o możliwość stawiania pytań. Chorzy często ich unikają, bo się boją czy po prostu wstydzą, albo uznają, że podczas wizyty lekarza w sali szpitalnej nie ma na nie czasu - mówi rzecznik.
Placówka pozostaje także pod opieką kapelanów. - Chorzy od pierwszych chwil pobytu w naszej placówce pytają o kapelana. Często wstydzą się dzwonić, bo niejednokrotnie wzywanie księdza kojarzy się z tym, co tu na ziemi ostateczne. Stąd cieszymy się, że jako wolontariuszy mamy u nas kapelanów, księży z parafii pw. Bożego Macierzyństwa NMP. Przychodzą do nas raz dwa razy w tygodniu. Raz w dzień powszedni i w niedzielę - mówi I. Leśkiewicz.
- Proboszcz ks. Zbigniew Sieroń ma dużo większe doświadczenie, ja jestem dopiero po święceniach. To mój pierwszy rok pracy duszpasterskiej. Ale podczas studiów w seminarium mieliśmy praktyki w szpitalu na Józefowie. Kontakt z chorymi nie jest mi obcy. Uczę katechezy w sąsiedztwie centrum. Jest więc bardzo blisko, stąd moje odwiedziny mogą być dłuższe. A chorzy chcą rozmawiać. Szukają otuchy. Potrzebują kontaktu z księdzem - mówi wikariusz ks. Damian Fołtyn.
Najbliższe spotkanie w ramach Akademii Onkologicznej odbędzie się 1 grudnia o 16.00. - To spotkania otwarte dla każdego. Ale jest jedno ograniczenie: liczba miejsc. Stąd chętnych prosimy o wcześniejsze potwierdzenie udziału. E-mail: e.godlewska@onkologiaradom.pl; telefon: 720 871 777. Trudno dać datę kończącą zgłoszenia. Na poprzednie spotkanie liczba miejsc została wyczerpana 8 dni przed dniem akademii - mówi rzecznik RCO.
Radomskie Centrum Onkologii pracuje od kilku miesięcy. Jest placówką niepubliczną, posiada podpisany kontrakt z NFZ na określone usługi medyczne i nie jest instytucją komercyjną. Świetna kadra z gronem specjalistów uznanych w kraju i nowoczesne wyposażenie pozwala na poszerzenie usług, łącznie z chirurgią i chemioterapią, ale tu jeszcze brak kolejnych kontraktów.
Radomskie Centrum Onkologii mieści się na osiedlu Wacyn przy ul. Uniwersyteckiej
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość