Nowy numer 13/2024 Archiwum

Tu wszystko jest ściśle określone

Bp Henryk Tomasik mianował ks. Dawida Karasia duszpasterzem osób, które chcą uczestniczyć w liturgii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego, zwanej często Mszą św. trydencką.

Każdej niedzieli dla tych osób, a jest ich kilkadziesiąt, sprawowana będzie Msza św. po łacinie według przepisów i z czytaniami liturgicznymi odpowiadającymi nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

To nie jest jakieś cofanie się w czasy sprzed Soboru Watykańskiego II. Rzecz dotyczy jedynie liturgii, a nie prawd wiary. Wciąż nie brakuje osób, które chcą uczestniczyć w liturgii w rycie rzymskim, sprzed soboru, a ta – w myśl decyzji papieża Benedykta XVI – ma swe uprawnione miejsce.

Podstawowe księgi liturgiczne tej wersji rytu rzymskiego opublikowane zostały w wyniku reformy po Soborze Trydenckim za pontyfikatu papieża św. Piusa V w 1570 r., kiedy został ogłoszony mszał. Wersja rytu rzymskiego, zwana potocznie trydencką, obowiązywała w Kościele aż do 1970 roku. Wtedy papież Paweł VI wprowadził Nowy Mszał Rzymski, a liturgia zaczęła być sprawowana w językach narodowych. Nadal jednak byli nie brakowało katolików, którzy chcieli uczestniczyć we Mszy św. według starego rytu. Mszał papieża Piusa V w wersji wydanej w 1962 r. przez papieża Jana XXIII nigdy nie został zniesiony czy zakazany. Ostatnie korekty do formy Mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego wprowadził 6 lutego 2008 r. papież Benedykt XVI.

– Z tą liturgią zetknąłem się jeszcze przed wstąpieniem do seminarium. Jej piękno i głębię pokazywali mi księża ks. Piotr Wojciechowski, zmarły ponad 3 lata temu, i ks. Hubert Biegaj, duszpasterze, którzy pracowali w mojej rodzinnej parafii pw. św. Barbary w Pionkach. Tzw. Msza w rycie trydenckim to celebracja, jaka pod względem formy i języka, zawsze łaciny, jest sprawowana tak samo w każdym zakątku świata. Tu wszystko jest ściśle określone. Jest tylko jedna modlitwa eucharystyczna. Stałe są gesty. Niezmienna jest ich symbolika i przepisy liturgiczne. Całość trwa nieco dłużej niż Msze św. sprawowane według liturgii posoborowej – wyjaśnia ks. Dawid Karaś.

Ks. Dawid pracuje jako wikariusz w radomskiej parafii pw. św. Jana (fara). Mszę wg tzw. rytu rzymskiego będzie sprawował w niedziele w kościele pw. Chrystusa Kapłana (kościół przy seminarium) o 15.00. W każdą czwartą niedzielę miesiąca taka liturgia będzie sprawowana w parafii pw. św. Józefa na Młodzianowie (księża pallotyni) w kaplicy pw. Świętej Rodziny przy ul. Młodzianowskiej 124 o 15.30. Dodatkowo taka liturgia w parafii na Młodzianowie będzie odprawiana także w każdy drugi poniedziałek o 19.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy