Konferencje, koncert, odznaczenia, modlitwa... – Kresowiacy mieli swoje kolejne święto w Radomiu.
Zakończyły się w Radomiu II Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Członkowie, sympatycy i przyjaciele radomskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich spotykali się w „Łaźni”, by posłuchać o Zbigniewie Herbercie, Marianie Hemarze, o ślubach Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej i o Wołyniu. Był też koncert zespołu muzycznego Chawira z Krakowa. W części poświęconej Wołyniowi członkowie towarzystwa, którzy w dużej części byli świadkami rzezi wołyńskiej, otrzymali odznaczenia – złotą odznakę TMLiKPW zasłużonych dla Oddziału TMLiKPW w Radomiu.
Są to: Anna Załęcka, Jan Molik, Ireneusz Fazan i Karol Bauer. Wydarzenie zakończyło się Mszą św. w radomskim kościele garnizonowym. Eucharystia sprawowana była w intencji Orląt Lwowskich i Obrońców Lwowa z 1920 r. Obecne były na niej poczty sztandarowe – Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Radomiu i PG im. Orląt Lwowskich w Potworowie – oraz grupa rekonstrukcyjno-historyczna z radomskiego VI LO im. J. Kochanowskiego.
Po Eucharystii pod tablicą pamiątkową „W hołdzie Orlętom Lwowskim z lat 1918–1919 i obrońcom Lwowa z 1920 r. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Radomiu” złożono kwiaty. Fundatorką tablicy jest Maria Nowotarska-Lewocka.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się