W tym miejscu bł. ks. Bronisław Strzelecki rozdawał chleb potrzebującym.
Radomska Caritas zaprosiła na spotkanie opłatkowe połączone z wręczeniem „Złotych Kul 2016” osobom i instytucjom, które niosą pomoc innym. Wśród gości tego wydarzenia byli bp Henryk Tomasik, przedstawiciele duchowieństwa, władz miasta, władze instytucji samorządowych, gminnych, przedstawiciele instytucji pozarządowych, prezesi i właściciele firm, przedstawiciele służb mundurowych, kapituła Złotej Kuli.
Spotkanie odbyło się w obecnym magazynie żywności przy ul. Kościelnej. Kiedyś budynek ten pełnił rolę kaplicy. Od 1940 r. proboszczem tego miejsca był bł. ks. Bolesław Strzelecki, nazywany „radomskim św. Franciszkiem” albo „żebrakiem”, który z wielkim heroizmem zabiegał o chleb dla biednych. - To z tego miejsca 1 stycznia 1941 r. Gestapo zabrało proboszcza najpierw do radomskiego więzienia, a następnie do Auschwitz, gdzie dalej żebrał, aż wreszcie oddał ducha Panu wycieńczony i głodny 5 kwietnia 1941 roku. Po latach, zapewne za Bożym przyzwoleniem - i ja w to głęboko wierzę - ta kaplica stała się pierwszym magazynem żywności Caritas. Dziś z wami zacznie ta instytucja 25. rok działalności, zamykając Rok Miłosierdzia, a wstępując w Rok św. Brata Alberta, który biskup zainauguruje w naszej diecezji 25 grudnia - powiedział ks. Robert Kowalski, dyrektor radomskiej Caritas.
Przypomniał także, że „Być dobrym jak chleb” to dewiza św. brata Alberta, patrona radomskiej Caritas, a stulecie śmierci tego błogosławionego będziemy przeżywać w Boże Narodzenie.
- Nic ważniejszego dla ludzi Caritas być nie może, jak stać blisko potrzebujących i ich karmić. Z tego miejsca dziś wydajemy żywność dla prawie 3 tys. osób. Były lata, gdzie żywność wydawana była dla 4,5 tys. potrzebujących. Za ścianą ma miejsce Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, tu też jest magazyn żywności, wypożyczalnia sprzętu medycznego, tu spotyka się grupa hospicyjna - wyliczał ksiądz dyrektor.
Zanim obecni poznali laureatów „Złotych Kul 2016”, Anna Lis z radomskiej Caritas przypomniała, że ta instytucja wydaje w jadłodajniach 300 gorących posiłków dziennie, 2,5 tys. osób korzysta z programu żywnościowego Caritas. Ze świetlic Caritas, ośrodków pedagogów ulicy, Centrum Nauki i Zabawy Bajka i świetlic parafialnych korzysta 300 dzieci. Z dofinansowania do wypoczynku letniego i zimowego skorzystało1000 dzieci. Na Warsztaty Terapii Zajęciowej przychodzi 35 uczestników. 200 dzieci korzysta z programu Żółty Talerz. - Pomagamy rocznie około 1000 chorym, m.in. poprzez udostępnianie sprzętu medycznego. To tylko niektóre nasze działania - zaznaczyła A. Lis.