Nowy numer 2/2021 Archiwum

Najdłuższy strajk w PRL

Odbył się w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu. Trwał niemal 50 dni, a zakończyło go wprowadzenie stanu wojennego.

Był wyjątkowy nie tylko z powodu czasu trwania, ale także dlatego, że nie było w nim postulatów ekonomicznych. To był spór o zasady. Z okazji 35. rocznicy zakończenia strajku w kościele księży jezuitów zabrzmiały odnowione organy, a ze specjalnym koncertem wystąpił Robert Grudzień. Zaśpiewała Katarzyna Szary (sopran). Słowo wiążące, przypominające tamte dni, należało do Anny Dreli. Strajk rozpoczął się 26 października 1981 r. O jego rozpoczęciu zadecydowała ordynacja wyborcza na stanowisko rektora, na którą nie zgodzili się ani członkowie „Solidarności”, ani Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Chodziło rektora prof. Michała Hebdę, który – jako ławnik – brał udział w procesach robotników po protestach z Czerwca 1976 r.

Strajkujących w Radomiu wsparła „Solidarność” w całej Polsce. Był taki moment, gdy bezterminowe strajki solidarnościowe objęły 74 na około 100 uczelni działających wówczas w kraju. Ważną sprawą dla strajkujących była opieka duszpasterska. Protestujących odwiedzał biskup Edward Materski, ówczesny ordynariusz, a codzienną Mszę św. sprawował ks. Jerzy Banaśkiewicz, duszpasterz akademicki. Strajk zakończyło wprowadzenie stanu wojennego. Tylko dzięki poręczeniu własną głową za spokojne zakończenie protestu przez wojewodę Feliksa Wojtkuna nie doszło do siłowej pacyfikacji uczestników przez ZOMO. Zresztą wojewoda nie ostał się na stanowisku. Powołany na nie w lipcu 1981 r., został odwołany pół roku później, po wprowadzeniu stanu wojennego. Nowym wojewodą został płk Alojzy Wojciechowski.

Po zakończeniu strajku rozpoczęły się rozliczenia personalne. Represje dotknęły zarówno pracowników naukowych, jak i studentów. Przykładem może być Jan Rejczak. Jeszcze przed strajkiem był przesłuchiwany przez SB w biurze rektora WSI. Po strajku, zwolniony z uczelni, internowany i pozbawiony szans na zatrudnienie, dzięki pomocy bp. Materskiego aż do 1989 r. pracował jako katecheta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama