Nowy numer 2/2021 Archiwum

Święty o duchowości urzekającej

W radomskiej parafii pw. św. Brata Alberta (os. Prędocinek) zapoczątkowany został Rok św. Brata Alberta.

W diecezji radomskiej istnieją 3 parafie, których patronem jest św. Brat Albert: w Radomiu na os. Prędocinek oraz w Skarżysku-Kamiennej i Starachowicach. W pierwszej z nich bp Henryk Tomasik zainaugurował obchody Roku Św. Brata Alberta.

W homilii, odwołując się do słów św. Jana Pawła II o św. Bracie Albercie Chmielowskim, bp Tomasik powiedział: - Jest to święty o duchowości urzekającej. Zarówno swym bogactwem, jak i swoją prostotą. Pan Bóg prowadził go drogą niezwykłą. Uczestnik powstania styczniowego, utalentowany student, artysta-malarz, który staje się naszym polskim biedaczyną, jak święty Franciszek z Asyżu. Szary brat, pokorny jałmużnik i heroiczny apostoł miłosierdzia. Brat Albert nie tylko służył ubogim, ale sam stał się jednym z nich, gdyż oni stali się dla niego żywą ikoną Chrystusa. Ecce homo (oto człowiek).

Jak zapowiada ks. kan. Marian Ślusarczyk, proboszcz radomskiej parafii pw. św. Brata Alberta i budowniczy kościoła, centralne uroczystości odbędą się 22 czerwca. - Ten dzień to rocznica beatyfikacji, jakiej w Krakowie w 1983 r. dokonał Jan Paweł II. Na 22 czerwca 2017 r. przygotowujemy album opowiadający o naszej parafii, o jej historii, budowie świątyni i działalności duszpasterskiej. Słowo wstępne napisał bp Henryk Tomasik, treść jest autorstwa ks. Michała Krawczyka, a zdjęcia są dziełem Wojciecha Stana. Planujemy także na ten obchód sesję naukową o patronie. A teraz, na czas wizyty kolędowej, przygotowaliśmy specjalny składny obrazek z modlitwą i wizerunkiem naszego patrona - mówi.

Radomska placówka pw. bł. Brata Alberta została powołana do istnienia przez bp. Edwarda Materskiego 3 lipca 1983 r., a więc niespełna tydzień po beatyfikacji i jest bodajże pierwszą parafią w Polsce dedykowaną temu heroicznemu opiekunowi najuboższych. Parafia została erygowana 1 października 1984 r. Bł. Brat Albert został kanonizowany w Rzymie 1 2listopada 1989 r.

Podczas liturgii inaugurującej Rok św. Brata Alberta bp Tomasik odniósł się także do obecnych uwarunkowań, w jakich przeżywamy tegoroczne Boże Narodzenie i oktawę tej uroczystości: - Panu Bogu dziękujemy za Boże Narodzenie. Prosimy także, aby Bóg zrodził się we wszystkich sercach. Przepiękne są nasze polskie zwyczaje. Przepiękne kolędy, cudowna atmosfera Wigilii, choinki, ale istnieje niebezpieczeństwo, że pozostaniemy tylko przy tych znakach zewnętrznych. Bardzo niebezpieczne byłoby obchodzenie świąt Bożego Narodzenia bez Bożego Narodzenia w sercu. Dzisiaj Panu Bogu dziękujemy za ten cud i dziękujemy za ludzi, którzy pokazują drogę do pełnego przyjęcia Ewangelii i podążania drogą wyznaczoną przez Chrystusa - mówił ordynariusz radomski.

Kościół pw. św. Brata Alberta na radomskim os. Prędocinek   Kościół pw. św. Brata Alberta na radomskim os. Prędocinek
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama