Słuchacze, przyjaciele i sympatycy Stowarzyszenia "Radomski Uniwersytet Trzeciego Wieku" spotkali się w radomskiej "Resursie Obywatelskiej".
Tu złożyli sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Rolę gospodyni spotkania pełniła wiceprezes stowarzyszenia Wiesława Lolo. - Dzielić się chlebem to dzielić się sobą. Mam nadzieję, że radośnie upłynie nam czas życzeń w naszej uniwersyteckiej rodzinie - powiedziała.
I tak się stało. Bo grono słuchaczy to ludzie, którzy chcą (choć większość z nich jest już na emeryturze) rozwijać się intelektualnie i fizycznie.
Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie na ten świąteczny wieczór, byli wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik, Sebastian Równy, dyrektor działu kultury UM w Radomiu, Anna Szczepańska, przewodnicząca rady programowej uniwersytetu, oraz wiceprzewodniczący rady Mariusz Fogiel i Kazimierz Woźniak, radny Rady Miejskiej. W imieniu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego życzenia obecnym przekazał J. Zawodnik. A. Szczepańska życzyła wszystkim dużo dobrego w nowym roku 2017.
W części artystycznej spotkania swoje świąteczne wiersze czytała Zofia Falkiewicz, sympatyk uniwersytetu. Z kolei Krzysztof Iwańczuk, również sympatyk uniwersytetu, zagrał na skrzypcach najpiękniejsze kolędy.
Na członków uniwersytetu i ich gości jak co roku czekał świątecznie zastawiony stół i opłatek, który poświęcił ks. Robert Kowalski, dyrektor radomskiej Caritas. Zwracając się do obecnych, powiedział: - Życzę zdrowia, bo ono jest skarbem, które człowiek powinien szanować i o nie dbać. Życzę dużo pokoju wewnętrznego, duchowego, niech ten pokój Chrystusowy spływa na każdego z nas, i ta nadzieja, która płynie od Niego, niech nam wszystkim towarzyszy.
Stowarzyszenie Radomski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Wielu seniorów jest wciąż sprawnych, nie znosi bezczynnego siedzenia w czterech ścianach, potrzebuje pretekstu do wyjścia z domu. Jedną z form aktywizacji starszych ludzi są uniwersytety trzeciego wieku, które stwarzają możliwości ciągłego poszerzania wiedzy, pobudzają do aktywizacji społecznej w interesie jednostki i ogółu, ułatwiają nawiązywanie przyjaźni, zapewniają możliwość dbania o kondycję fizyczną.
Cele, jakie stawia sobie Radomski Uniwersytet Trzeciego Wieku, to: upowszechnianie inicjatyw edukacyjnych, aktywizacja intelektualna, aktywizacja psychiczna, aktywizacja społeczna i fizyczna osób starszych, poszerzanie wiedzy i umiejętności seniorów, ułatwiania kontaktów z m.in. służbą zdrowia, ośrodkami kultury, ośrodkami rehabilitacji, jak również angażowanie słuchaczy do aktywności na rzecz otaczającego ich środowiska, podtrzymywanie więzi społecznych i komunikacji międzyludzkiej wśród seniorów.
Patronat naukowy nad uniwersytetem sprawuje Wyższa Inżynierska Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu.