Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Orszaki Trzech Króli w diecezji

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, ulicami miast naszej diecezji przejdą Orszaki Trzech Króli.

Odbędą się m.in. w Drzewicy, Końskich, Kozienicach, Makowcu, Pionkach, Radomiu, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach, Stąporkowie, Szydłowcu i Zakrzewie.

W Radomiu orszak przejdzie po raz 6. Poprzedzi go Msza św., której w kościele farnym o godz. 11 przewodniczył będzie bp Henryk Tomasik.

W tym roku orszak przejdzie inną trasą. Rozpocznie się na rynku o godz. 12. Tam rozdawane będą śpiewniki i korony. Trasa przemarszu będzie poprowadzona ulicami: Wolność, Reja, pl. Kazimierza Wielkiego i Żeromskiego - do placu przed budynkiem Urzędu Miejskiego. Po drodze kolumna będzie zatrzymywała się przed kościołem ewangelicko-augsburskim, przy klasztorze ojców bernardynów, u zbiegu z ulicą Witolda, przed kościołem garnizonowym oraz naprzeciw Urzędu Miejskiego (w tych miejscach zaplanowano inscenizacje po ok. 20 minut).

Hasło radomskiego orszaku pozostaje niezmienne: "Tobie, Królu i Panie, kłaniają się radomianie!".

Organizatorzy zapraszają też do kościoła filipinów przy ul. Grzybowskiej na wydarzenia kulturalne po Orszaku Trzech Króli.

6 stycznia o godz. 16 wystawione będą jasełka przez teatr Scene przy KLO. Dzień później po Mszy św. o godz. 18 z koncertem kolęd wystąpi Orkiestra Świętogórska z sanktuarium MB Róży Duchownej w Gostyniu. A w niedzielę o godz. 16 "Kolędować Małemu" będzie zespół Dzień Dobry.

W Skarżysku-Kamiennej orszak wyruszy o 13.15 z klasztoru ojców franciszkanów i przemaszeruje do sanktuarium MB Ostrobramskiej. Organizatorzy zapraszają mieszkańców do aktywnego włączenia się i uczestnictwa w orszaku, zapewniając: transport z ulicy Wileńskiej, śpiewniki, korony, muzykę na żywo, inscenizacje oraz inne atrakcje.

Królewski korowód w Starachowicach poprzedzi Msza św. o godz. 11 w kościele Wszystkich Świętych. O godz. 12 uczestnicy wspólnie odmówią "Anioł Pański". Przed kościołem uformuje się Orszak Trzech Króli, który przejdzie ulicami Radomską, Szkolną, Oświatową, Armii Krajowej do placu pod skałkami. Po drodze na pielgrzymów czyhać będą - jak w poprzednich latach - siły zła, które zostaną pokonane i włączone do królewskiego orszaku. Pielgrzymi dotrą do stajenki ustawionej na placu pod skałkami. Przy żłóbku stanie żywa szopka, będzie też poczęstunek dla uczestników orszaku.

W Kozienicach już 5. raz organizowany jest Orszak Trzech Króli i cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Na trasie przemarszu będą 4 przystanki, podczas których zostaną zaprezentowane sceny biblijne. Pierwsza zostanie odegrana na podium przed kościołem pw. Świętego Krzyża, kolejne - przy Starostwie Powiatowym, przed LO im. Czarnieckiego i przed pływalnią.

III Szydłowiecki Orszak Trzech Króli rozpocznie Msza św. w kościele św. Zygmunta o 10.30. O 11.30 - wymarsz.

Po raz 4. ulicami Pionek przejdzie Orszak Trzech Króli. - Mieszkańcy rozpoczną radosną podróż, by, kolędując, złożyć pokłon nowo narodzonemu Dziecięciu. Do orszaku może przyłączyć się każdy. Za Betlejemską Gwiazdą poprowadzą nas tradycyjnie Trzej Królowie - Mędrcy ze Wschodu. Orszak Trzech Króli systematycznie przywraca zwyczaj wystawiania jasełek, budowania szopek bożonarodzeniowych, wspólnego śpiewania kolęd, pozwala sięgać do dawnych tradycji - zaprasza Rada Rycerzy Kolumba 15631 w Pionkach. Początek o 11.40 na terenie ogródka jordanowskiego.

Ulicami Końskich orszak przejdzie po raz drugi. Tak, jak w poprzedniej edycji, jego uczestnicy wyruszą z trzech parafii - Chrystusa Odkupiciela, św. Anny i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Około 12.45 planowane jest przybycie orszaku do kolegiaty św. Mikołaja, gospodarza orszaku. - Po powitaniu wszyscy w barwnym korowodzie przejdziemy do parku Miejskiego, gdzie odbędą się jasełka, pokłon Trzech Króli, wspólne kolędowanie i poczęstunek - informuje Andrzej Kos, pomysłodawca i organizator orszaku w Końskich. Początek orszaku: z parafii pw. Chrystusa Odkupiciela - o 12.00, z parafii pw. św. Anny - o 12.15 i z parafii pw. MB Nieustającej Pomocy - o 12.00.

Barwny Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przejdzie ulicami Drzewicy, Zakrzewa i Stąporkowa.

W Drzewicy korowód wyruszy po Mszy św. o godz. 12 do Regionalnego Centrum Kultury, gdzie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków zaprezentują jasełka. Następnie będzie wspólne kolędowanie przy akompaniamencie zespołu z RCK, a na zakończenie - ciepła zupa z kuchni polowej.

W Zakrzewie uroczystość rozpocznie się po Sumie o godz. 11. Około 12.00 rozpoczęcie orszaku przy Urzędzie Gminy. Marsz przejdzie w kierunku SP i gimnazjum. Zakończenie na orliku.

Z kolei w Stąporkowie trasa przemarszu będzie prowadzić od kościoła Wniebowzięcia NMP, gdzie o 11.30 będą jasełka, a o godz. 12 - Msza św. Z kościoła orszak przejdzie do amfiteatru. Na scenie odbędą się prezentacje artystyczne, koncerty, rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą Gwiazdę Betlejemską. Organizatorzy przewidzieli gorący poczęstunek. Swój udział zapowiedzieli hodowcy zwierząt. Będzie można zobaczyć kozy, ptaki ozdobne, gołębie czy konie. Dla mieszkańców zostaną zorganizowane konkursy i zabawy z nagrodami.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma