Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Zimą nie ograniczają liczby miejsc

W Radomiu jest około 120 bezdomnych. Diecezjalna Caritas i Straż Miejska apelują o zgłaszanie informacji o miejscach, gdzie przebywają. To może uratować im życie.

Caritas Diecezji Radomskiej przy ul. Zagłoby prowadzi schronisko dla bezdomnych kobiet i noclegownie dla kobiet i mężczyzn.

- Kiedy temperatura spada poniżej 0, nasz dom jest zapełniony, nieważne, czy jest -7, czy -17. W schronisku mamy 55 miejsc. Przy mrozach, jakie teraz panują, nie ograniczamy liczby przyjmowanych osób. Na korytarzu przygotowujemy miejsca, gdzie mogą wypić ciepłą herbatę i przenocować. W czasie ostrych mrozów dom jest otwarty - mówi ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

Nie wszyscy bezdomni chcą korzystać z jadłodajni prowadzonej przez Caritas i noclegowni. Kiedy są duże mrozy, streetworkerki Caritas Diecezji Radomskiej wspólnie ze strażnikami miejskimi dowożą im gorącą zupę i chleb.

- Czasami zabierają też kurtki, czapki, odzież. Na początku zimy woziliśmy im materace, kołdry, koce. W tej chwili są zaopatrzeni. Wypracowaliśmy styl pomocy bezdomnym. Mają anioła stróża w postach 2 streetworkerek. Wychodzimy naprzeciw ich potrzebom. Właściwie trzeba ich ubrać, nakarmić, czasami też wyleczyć, gdzieś zaprowadzić. Teraz priorytetem jest, by ludzie nie zamarzali. Systematyczna praca i ścisła współpraca naszych streetworkerek i schroniska ze strażnikami miejskimi, ale też i policją przynosi efekt. Od 3 lat żaden bezdomny nie zamarzł na naszym terenie - wyjaśnia ks. Kowalski.

Dyrektor Caritas apeluje, by nie być obojętnym na los bezdomnych. - Jeżeli ktoś widzi, że w Radomiu lub w bliskich okolicach przebywa osoba bezdomna, która potrzebuje wsparcia i pomocy, prosimy, by przekazał nam informację, gdzie się znajduje. Jeśli ta osoba trafi do nas, to już specjalnie nie mamy się o co martwić. Jeśli tylko będzie chciała współpracować, otrzyma pomoc. Prosimy też o przekazywanie zimowej odzieży, która może się przydać takim osobom. Niezbędne są czapki, rękawiczki, szaliki, kurtki, spodnie męskie, buty zimowe - mówi ks. Kowalski.

Informacje o miejscach, gdzie przebywają bezdomni, oraz o osobach, które śpią w klatkach schodowych bądź na dworze, można zgłaszać pod numerami telefonów: (48) 365 26 29 (schronisko dla bezdomnych), 532 316 029 (streetworkerki), 986 (Straż Miejska).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma