Nowy numer 33/2018 Archiwum

Profesorowie życia

Wykładają na uniwersytecie cierpienia. Zdiagnozowano u nich chorobę nowotworową.

Zdaniem ks. Krzysztofa Dukielskiego, kapelana w Radomskim Centrum Onkologii, jego podopieczni dotykają istoty sensu życia, bo diagnoza jest graniczna i każe pytać o sprawy naprawdę fundamentalne. I w tym kontekście to oni dla zdrowych stają się profesorami prawdziwego życia, wykładając na uniwersytecie cierpienia. Obchody Światowego Dnia Chorego odbyły się w szpitalach rozsianych po naszej diecezji. Były Msze św. i spotkania z chorymi. W Radomskim Centrum Onkologii przygotowano wyjątkowy obchód. W programie była wspólna modlitwa i błogosławieństwo relikwiami św. Jana Pawła II oraz wykład o diecie w chorobie nowotworowej.

Chorych kolejny raz odwiedzili ich sąsiedzi, uczniowie z Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu, gdzie katechetą jest ks. Damian Fołtyn, który był kapelanem tej placówki. Razem śpiewali znane piosenki religijne, a dla wszystkich zagrało trio akordeonistów z radomskiego Zespołu Szkół Muzycznych. – Chorzy bardzo czekają na takie spotkania i pytają o kapelana – zapewnia Izabela Leśkiewicz, rzecznik prasowy RCO. Z dawką nadziei dla chorych przybyli członkowie Fundacji Pocancerowani. – To, co przechodzą pacjenci, jest naszą przeszłością. Niejeden z nas chorował na nowotwór już jako dziecko. Ja zachorowałam na raka kości, mając 14 lat. Potem, po sześciu latach, był przerzut na płuca. Teraz od trzech lat jest dobrze. Przeszliśmy tę chorobę. Wiemy, ile w tym jest boleści, smutku i cierpienia. Jeśli dziś jest dobrze, to chcemy opowiadać innym, że nam się udało – mówi Ewa Styś z fundacji.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma