Wystawa fotografii Kazimierza Szafera, leśnika i patrioty w RDLP w Radomiu.
W budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu można oglądać wystawę zdjęć przygotowaną przez Nadleśnictwo Skarżysko „Kazimierz Szafer – leśnik, patriota”. K. Szafer był leśniczym Leśnictwa Majków (Pleśniówka), żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie „Grzyb”, więźniem obozów KZ Gross-Rosen i KZ Flossenburg. Fotografie pochodzą z rodzinnego albumu wnuka K. Szafera Wojciecha Biernackiego, który wraz z innymi przedstawicielami rodziny uczestniczył w otwarciu wystawy i konferencji.
Spotkanie otworzył Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu, który powiedział: – Dzisiejsze pokolenie leśników ma obowiązek pamiętać o pokoleniu leśników z okresu II wojny światowej. Ta grupa zawodowa poniosła bardzo duże straty w czasie okupacji, zarówno od hitlerowskich Niemiec, jak i od Rosji sowieckiej. Przedstawicielem tamtego pokolenia był leśniczy Szafer. Ta konferencja i wystawa są naszym udziałem w obchodach 75. rocznicy utworzenia Armii Krajowej.
W trakcie konferencji historyk Grzegorz Sado wygłosił referat „Kazimierz Szafer – leśnik, fotograf, myśliwy i konspirator (1906–1945)”. Z kolei Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu ds. gospodarki leśnej, mówił o „Leśnych tragediach”. Przypomniał, że tylko w czasie II wojny światowej zginęło w różnych okolicznościach prawie 300 leśników. – Leśne tragedie to nasze dziedzictwo i historia. Dla nas, leśników, to także dbanie o mogiły i pamięć o poprzednikach – powiedział P. Kacprzak.
Obecny na uroczystości poseł na Sejm RP Dariusz Bąk dziękował za przypomnienie postaci tego wielkiego patrioty i leśnika. – To wydarzenie jest odczytywaniem księgi historii lasów. K. Szafer był wyśmienitym leśnikiem, wspaniałym fachowcem, dla którego najważniejsza była miłość do ojczyzny. Na ochotnika poszedł w 1939 roku do wojska, wrócił, na ochotnika zaangażował się w działalność konspiracyjną AK, cała rodzina wiedziała o sprawie, nawet 11-letni syn zaangażowany był do przenoszenia meldunków i działalności na rzecz odzyskania niepodległości Polski. To wielka postać i dobrze, że została przypomniana, jest to wzór służby i miłości do lasu i ojczyzny, bo tego rozdzielić nie można – powiedział D. Bąk.
Elementem towarzyszącym otwarciu wystawy były przyniesione przez rodzinę, ocalone w czasie wojny obrazy namalowane przez K. Szafera, album z 400 wykonanymi przez niego fotografiami i aparat fotograficzny, którym te zdjęcia robił.
Wystawa w RDLP w Radomiu jest dostępna do zwiedzania dla grup zorganizowanych po wcześniejszym zgłoszeniu, jak również dla osób indywidualnych. Można ją oglądać do końca marca.