Nowy numer 33/2018 Archiwum

Dwulatek z sakrą

Bp Piotr Turzyński obchodzi drugą rocznicę święceń biskupich.

Z tej okazji wczesnym rankiem w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego sprawowana była Msza św., której przewodniczył bp Piotr. W homilii, nawiązując do czytania z Księgi Syracha, mówił o potrzebie ofiary, bo człowiek - jak uczy starotestamentowy mędrzec - nie powinien pokazywać się przed Panem z próżnymi rękami.

Na koniec Eucharystii przyszedł czas na życzenia, które w imieniu seminaryjnej wspólnoty złożył rektor ks. Jarosław Wojtkun. A że dziś ostatki, nie obyło się bez humoru.

- Sprawdziłem w jednym z poradników, co potrafi dwulatek - rozpoczął rektor, a potem wyjaśniał: - Dziecko dwuletnie potrafi np. połączyć kilka najbardziej charakterystycznych elementów układanki, znając jego uprzedni wzór. Dwulatek, słysząc dźwięk dzwonka do drzwi, orientuje się, że to znak nadejścia gości. Każdy dwulatek powinien umieć już samodzielnie chodzić. W czasie chodzenia dziecko dwuletnie wciąż może się potykać, mogą przytrafić mu się zderzenia z przeszkodą czy niewyhamowania na zakrętach. Część dwulatków będzie próbowała wspinać się na wyższe wzniesienia, ale ze względu na ich problemy z utrzymaniem równowagi, warto je przy tym asekurować.

Na kanwie tego ks. Wojtkun przeszedł do życzeń: - Czasem biskup też dokonać musi czegoś na wzór układanki personalnej, pastoralnej. Niech Pan Bóg dostarcza natchnień do skomponowania jej właściwego wzoru. Dźwięk dzwonka u drzwi niech będzie zapowiedzią nadejścia dobrych ludzi. Na drodze biskupiej posługi mogą też się zdarzyć zderzenia z przeszkodą, przypadki niewyhamowania na ostrych zakrętach czy problemy z utrzymaniem równowagi między mnogością czekających zadań i rosnących wymagań. Niech nie zabraknie w tym wszystkim Bożej asekuracji!

  Życzenia bp. Piotrowi Turzyńskiemu składa ks. Jarosław Wojtkun
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma