Mszą św. w bazylice św. Kazimierza uczciliśmy św. Kazimierza, patrona Radomia i diecezji.
"Powinien nie narodzić się, albo zostać wieczny". Tak o królewiczu Kazimierzu powiedział Kallimach, jego wychowawca, włoski humanista, sekretarz króla Kazimierza IV Jagielończyka. Tę opinię przypomniał w homilii bp Henryk Tomasik, który w bazylice św. Kazimierza przewodniczył Mszy św. w uroczystość patrona Radomia i diecezji.
Ordynariusz mówił również o mądrości, której - podobnie jak mędrzec z Księgi Syracha - szukał św. Kazimierz od młodości. - Szukał mądrości w modlitwie, a szukał jej po to, by wprowadzać ją w czyn. Żyjąc krótko, przeżył czasów wiele. I my szukajmy mądrości, która jest umiejętnością odczytywania woli Pana Boga - apelował bp Tomasik.
Bp Henryk odniósł się również do naszej współczesności, w której jest tyle zagrożeń, a które bardzo często osadzają się w kryzysie prawdy i mylnym odczytaniu pojęć. - Odchodząc od prawdy, która swój fundament znajduje w odczytywaniu rzeczywistości, wolność mylimy z dowolnością. Wśród sporów i podziałów brakuje nam rzetelnych debat - stwierdził kaznodzieja.
Bp Tomasik odniósł się także do bluźnierczej sztuki "Klątwa".
- Pojawiła się w przestrzeni społecznej i w mediach sprawa wolności artystycznej. A sztuka to szukanie i pokazywanie piękna. "Piękno kształtem jest miłości, i tyle", mówił C.K. Norwid. Czy kształtem miłości jest spektakl zawierający profanację krzyża i akt seksualny z figurą św. Jana Pawła II? Czy ten spektakl pokazuje piękno, a przez to prowadzi do miłości? - pytał i podsumował: - My nie chcemy się mścić. Chcemy wynagradzać za zło. Trzeba nam w życiu społecznym odbudowywać szacunek do tego, co święte, do sfery sacrum. A ten rozpoczyna się już w dobrze wykonanym znaku krzyża. Przemiany społeczno-polityczne zaowocują tylko wtedy, gdy pięknym będzie człowiek.
W Eucharystii, którą celebrowało kilkudziesięciu księży, z rzeszą wiernych wzięli udział parlamentarzyści i samorządowcy, na czele z posłem Wojciechem Skurkiewiczem i prezydentem Radosławem Witkowskim. Obecne były poczty sztandarowe wielu szkół i organizacji, Bożogrobcy i Rycerze Kolumba.
Na koniec ks. prał. Grzegorz Senderski, proboszcz parafii, podziękował wszystkim za udział, a bp Tomasik - za przygotowanie nie tylko w bazylice, ale też w mieście, różnych obchodów i imprez związanych ze świętem patrona.
Uczestnicy, przed wyjściem z kościoła, mogli ucałować relikwie św. Kazimierza.